Justyna Socha ze STOP NOP pisała o „cichej eutanazji”. Została skazana za treść posta
Justyna Socha, znana ze Stowarzyszenia STOP NOP, publikowała w sieci posty i komentarze oskarżające lekarzy o powodowanie przedwczesnej śmierci pacjentów. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zostało rozpatrzone przez sąd. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie.
Justyna Socha ze STOP NOP przed sądem
Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, po rozpatrzeniu omawianej sprawy, uznał, że Justyna Socha jest winna zarzucanego jej czynu. Tym czynem była zamieszczona w 2019 roku w mediach społecznościowych publikacja.
Justyna Socha – wówczas pełniąca funkcję prezeski Stowarzyszenia STOP NOP – na profilu wspomnianej organizacji w mediach społecznościowych umieściła wpis, w którym napisała, że lekarze anestezjolodzy podawali pacjentom środki, które powodują przedwczesny zgon. Według Sochy takie zachowania lekarzy miały powodować, że zmarli pacjenci zwalniali miejsca dla innych chorych. Nazywała to "cichą eutanazją".
Lekarz złożył zawiadomienie ws. wpisu w mediach społecznościowych
Lekarz Michał Szuszkiewicz, który we wspomnianym okresie był w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
Pełnomocnik Michała Szuszkiewicza, Marcin Zalewski, zwrócił uwagę na fakt, że omawiany wpis mógł powodować utratę zaufania wobec lekarzy.
- Spełniając tym samym przesłankę odpowiedzialności karnej za przestępstwo z art. 212 § 1 i 2 Kodeksu karnego – wyjaśnił Marcin Zalewski.
Wsparcia lekarzowi, który wniósł sprawę do sądu, udzielała też Wielkopolska Izba Lekarska.
Justyna Socha ze STOP NOP skazana na rok ograniczenia wolności
Zgodnie z orzeczeniem sądu, wyrok podano do wiadomości publicznej. Wyrok jest nieprawomocny.
Justyna Socha została uznana za winną zarzucanego jej czynu. Wyrok to kara 1 roku ograniczenia wolności polegająca na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie oraz obowiązek zapłaty nawiązki w wysokości 20 000 zł na rzecz poznańskiej fundacji służącej rozwojowi anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej.