Joanna Trzepiecińska zmagała się z poważną chorobą. "Dusiłam się"
Joanna Trzepiecińska pod koniec 2024 roku zachorowała na krztusiec. Sytuacja niestety była poważna – z powodu choroby aktorka trafiła na SOR. Choć jest już zdrowa, wciąż odczuwa nieprzyjemne konsekwencje.
Joanna Trzepiecińska to znana aktorka. Popularność zdobyła przede wszystkim za swoją rolę Alutki w serialu "Rodzina zastępcza". Niestety, w listopadzie zeszłego roku zmagała się z ciężkim czasem. Otóż jej stan zdrowia nagle mocno się pogorszył, przez co musiała szukać pomocy medycznej.
Joanna Trzepiecińska zmagała się z poważną chorobą. Trafiła na SOR
W rozmowie z portalem ShowNews.pl aktorka wyznała, że w listopadzie zachorowała na krztusiec, który jest poważną chorobą zakaźną mogącą doprowadzić do powikłań. Co gorsza, początkowo nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, jak poważny jest jej stan.
Złapałam w tym roku krztusiec. (...) Dostałam zwykłego kaszlu i myślałam, że po prostu jestem przeziębiona
– zdradziła aktorka w rozmowie z portalem.
Początkowe objawy choroby rzeczywiście do złudzenia mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Dlatego wiele osób orientuje się, że coś jest nie tak dopiero kiedy ich stan mocno się pogorszy. Tak też było w tym przypadku.
Stało się to w listopadzie, a ja ciągle z tym walczę, kaszlę. To jest niebezpieczna choroba, bo ja w związku z nią wylądowałam na SORze, bo się dusiłam
- mówi aktorka.
Choć od zachorowania minęło już kilka miesięcy, Joanna Trzepiecińska wciąż mierzy się z konsekwencjami choroby. W końcu charakterystyczny objaw kokluszu, jakim jest męczący kaszel, może utrzymywać się nawet kilka miesięcy.
Krztusiec - objawy i możliwe powikłania
Krztusiec czy też koklusz u osób dorosłych niestety często bywa źle zdiagnozowany lub niezdiagnozowany. Często myli się go bowiem z alergią, astmą, a nawet zapaleniem płuc. A nieleczony koklusz może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.
Krztusiec jest bardzo zakaźną chorobą, która przenosi się drogą kropelkową. Jeśli chodzi o objawy u dorosłych, to najczęściej wymieniane są:
- katar
- zapalenie gardła
- przekrwione spojówki
- pokasływanie
- gorączka
- silny kaszel, prowadzący nieraz do wymiotów
Zazwyczaj takie objawy utrzymują się do dwóch tygodni, jednak napady kaszlu mogą trwać nawet przez kilka miesięcy.
Jeśli chodzi o powikłania po krztuścu, to zależą one od wieku oraz stanu uodpornienia chorego. Koklusz jest w szczególności niebezpieczny dla niemowlaków. Do typowych powikłań zaliczane są: bakteryjne zapalenie płuc oraz zapalenie uch środkowego.
Może jednak dojść również do uszkodzenia płuc czy krztuścowego uszkodzenia mózgu, które objawia się drgawkami, zaburzeniami świadomości, niedowładem i uszkodzeniem nerwów czaszkowych.