Jest rozporządzenie ws. nowych obostrzeń. Jakie zasady w poruszaniu wejdą w życie?

2020-12-22 9:28

Osoby, które przekroczą granicę zewnętrzną UE do 17 stycznia, będą musiały odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie zaszczepieni przeciw COVID-19. Ograniczono też swobodę dzieci do 16. roku życia. Jakie nowe obostrzenia pojawiły się jeszcze rozporządzeniu?

Jest rozporządzenie ws. nowych obostrzeń
Autor: Getty Images

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rządowe rozporządzenie ws. ustanowienia nowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa SAARS-CoV-2. Do 17 stycznia 2021:

  • pozostaną zamknięte szkoły, restauracje oraz hotele, również dla podróżujących służbowo,
  • będą czynne wybrane sklepy w galeriach handlowych takie jak: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnym, 
  • zamknięto siłownie, baseny i kluby fitness, 
  • wprowadzono ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego - max. 1 os./15 m2,
  • zakazano organizacji wesel, komunii i konsolacji. 

Rząd wprowadził też godzinę policyjną w Sylwestra - od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski. Utrzymał też godziny dla seniorów od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00. Branża restauracyjna może serwować posiłki na wynos i dowóz.

Nowe zasady bezpieczeństwa w podróży 

Zgodnie z tym dokumentem do 17 stycznia wstrzymano pasażerki transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy kraju. Do tego samego dnia osoby przekraczające granicę w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP są zobowiązane przekazać Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania, lub pobytu, w którym będą odbywać obowiązkową kwarantannę. Powinni też przekazać swój numer telefonu.

Te osoby po przekroczeniu zewnętrznej granicy UE są zobowiązane do odbycia obowiązkowej dziesięciodniowej kwarantanny, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Obowiązek odbycia kwarantanny dotyczy także osób przekraczających granicę:

  • statkiem powietrznym,
  • transportem kolejowym,
  • pojazdem publicznego transportu zbiorowego:
    1. przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 9 osób łącznie z kierowcą;
    2. służącym do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego,
    3. niezarobkowego międzynarodowego przewozu drogowego,
    4. międzynarodowego przewozu regulowanego lub kombinowanego;
    5. pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym transporcie międzynarodowym osób.

Zgodnie z nowymi przepisami, przewoźnik powinien poinformować pasażerów o konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny, zaś osoba przekraczająca granicę powinna przed jej przekroczeniem przekazać przewoźnikowi informację o miejscu odbycia kwarantanny. Z kolei przewoźnik powinien niezwłocznie przekazać ją jednostce podległej ministrowi zdrowia w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.

Kogo nie obowiązuje kwarantanna?

Kwarantanny nie muszą odbywać osoby przekraczające granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, w tym członkowie załóg statków powietrznych, rybacy i marynarze, w tym również ci, którzy udają się do portów innym środkiem transportu.

Z kwarantanny zwolnione są również osoby wykonujące w Polsce lub państwie sąsiadującym prace związane z przygotowaniem, lub realizacją inwestycji związanych z przesyłem paliw ciekłych, a także kierowcy wykonujący międzynarodowy transport drogowy lub międzynarodowy transport kombinowany powracający z zagranicy, lub podróżujący tranzytem przez Polskę innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy, w celu odpoczynku oraz po odebraniu odpoczynku za granicą.

W katalogu osób zwolnionych z odbywania kwarantanny znaleźli się także m.in.:

  • członkowie obsad pociągów transportu towarowego,
  • kierowcy drogowego transportu towarowego wykonujący taki transport pojazdami lub zespołami pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,
  • kierowcy wykonujący przewóz osób w pojazdach przystosowanych do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Kwarantanny nie muszą także odbywać:

  • członkowie misji dyplomatycznych,
  • żołnierze,
  • uczniowie pobierający naukę na terenie Polski oraz ich opiekunowie,
  • studenci i  zawodnicy biorący udział w międzynarodowych zawodach sportowych,
  • medycy,
  • osoby z wystawionym zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Kwarantanna nie dotyczy osób przekraczających granicę wewnętrzną w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce, lub kraju sąsiadującym.

Ograniczenie swobody dla dzieci do 16. roku życia

Do dnia 17 stycznia, od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 przemieszczanie się osób do 16. roku życia może się odbywać wyłącznie pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub innej osoby dorosłej, z wyłączeniem drogi do szkoły lub półkolonii.

Źródło: PAP

Express Biedrzyckiej - Sławomir Neumann: Narodowa jest nie kwarantanna, ale głupota PiS
Sonda
Gdy szczepionka będzie dostępna zaszczepisz się?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki