Jeśli używasz komórki, grozi ci guz mózgu? Duże badanie rozwiewa wątpliwości

2022-03-30 12:56

O tym, że korzystanie z komórki może wywołać raka, słyszymy od lat. Nie jest to jednak argument, który przekonałby kogokolwiek do rezygnacji z telefonu - na całym świecie z komórek korzysta już bowiem niemal 5 miliardów ludzi. Tym niemniej jednak kwestia ta od dawna podlega badaniom. Brytyjscy naukowcy opublikowali właśnie wyniki badań, z których wynika, że większość z nas - a przynajmniej kobiety - nie ma się czego obawiać.

Jeśli używasz komórki, grozi ci rak mózgu? Duże badanie rozwiewa wątpliwości
Autor: Getty Images

Związek guza mózgu z używaniem telefonu komórkowego wielu osobom wydawał się oczywisty - mimo, że częstotliwość sygnału, jaki emituje aparat jest niska, to jednak to, że działający telefon trzymamy tuż przy uchu budzi obawy o jego możliwy negatywny wpływ na delikatne tkanki mózgu, w tym ryzyko guza. Emitowane przez aparaty fale o częstotliwości radiowej wnikają na kilka centymetrów do mózgu, przy czym najbardziej narażone na ich działanie są płaty skroniowe i ciemieniowe.

Na pytanie, czy częste rozmowy przez komórkę mogą wywołać guza mózgu, starano się odpowiedzieć przez ponad 20 lat. Jednym z badań była analiza przeprowadzona w 2014 roku przez szwedzkich badaczy, dr Lennarta Hardella i Michaela Carlsberga, którzy w czasopiśmie Pathophysiology dowodzili, że długie rozmowy przez telefon komórkowy mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania w przyszłości na glejaka.

Jednak najnowsze dane z badania, które przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, i które objęło 770 tys. kobiet pokazują, że dla przeciętnego użytkownika telefony komórkowe nie stanowią zagrożenia.

Korzystanie z komórki nie zwiększa ryzyka raka mózgu

W brytyjskim badaniu analizowano dane 776 tys. kobiet zgromadzone w Million Women Study - projekcie badawczym, do którego zrekrutowano co czwartą kobietę urodzoną w Wielkiej Brytanii w latach 1935-1950. Każda z nich w 2001r wypełniła ankietę dotyczącą korzystania z telefonów komórkowych. W 2011 r połowa z nich wypełniła kolejny kwestionariusz. Stan zdrowia uczestniczek badania był analizowany na podstawie danych z obserwacji przez średnio 14 lat (dane czerpano z rejestrów brytyjskiej służby zdrowia).

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

„Wyniki te potwierdzają, że korzystanie z telefonu komórkowego w zwykłych warunkach nie zwiększa ryzyka guza mózgu” – powiedziała Kirstin Pirie z wydziału zdrowia ludności na Uniwersytecie Oksfordzkim, która również pracowała nad badaniem.

Możesz czuć się bezpiecznie, jeśli nie rozmawiasz za długo 

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) przy Światowej Organizacji Zdrowia, która wcześniej deklarowała, że używanie telefonów komórkowych jest "prawdopodobnie rakotwórcze", obecnie stwierdziła, że są one bezpieczne dla osób, które używają ich z umiarem.

Póki co nie ma bowiem badań, które wskazywałyby na całkowite bezpieczeństwo osób, korzystających z telefonu przez kilka godzin dziennie. „Myślę, że w przypadku zwykłego użytkowania mamy mocne, przekonujące dowody na to, że korzystanie z telefonu komórkowego nie powoduje problemów – podczas gdy w przypadku mniejszej grupy osób bardzo intensywnie korzystających z komórek doradzalibyśmy pewną ostrożność”, powiedział główny badacz Joachim Schüz z IARC.

Naukowiec podkreślił, że badanie dotyczyło tylko kobiet, podczas gdy bardzo intensywnie używają go przede wszystkim mężczyźni. I chociaż nie ma dowodów sugerujących, że są oni zagrożeni, badacze doradzają, by jak najczęściej używać słuchawek albo zestawu  głośnomówiącego, co pozwoli zminimalizować kontakt telefonu z głową.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki