Jego twarz zna cały świat, "człowiek mem" apeluje o wsparcie. "To znaczyłoby wiele dla mnie i innych dotkniętych tą chorobą"
Możesz nie wiedzieć, jak się nazywa, ale na pewno widziałeś jego twarz. Drew Scanlon w sieci znany jako "mrugający gość", wykorzystuje sławę w dobry sposób. Mężczyzna zachęca innych do wspierania organizacji działającej na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane. Z tą chorobą walczą jego bliscy.
"Jeśli ten GIF kiedykolwiek przyniósł ci radość w przeszłości, pokornie proszę o rozważenie przekazania darowizny na rzecz Narodowego Stowarzyszenia SM" – apeluje znany w sieci jako "mrugający gość" Drew Scanlon. To nie pierwszy raz, kiedy mężczyzna zachęca do wspierania tej organizacji. "Associated Press" podaje, że od 2016 r. Scanlon zebrał ponad 154 tys. dolarów na rzecz chorych z tą chorobą. 35-latek wyznał, że na stwardnienie rozsiane chorują jego bliscy.
Drew wyjaśnił: "Dwóch moich bliskich przyjaciół i członków ich rodzin cierpi na SM, wyniszczającą chorobę ośrodkowego układu nerwowego, która przerywa komunikację między mózgiem a ciałem. Miliony ludzi cierpią na SM i nie ma na to lekarstwa". - To znaczyłoby wiele dla mnie i dla tych, których znam, dotkniętych chorobą! – napisał na Twitterze, zachęcając do przekazania wsparcia.
Czym jest stwardnienie rozsiane?
Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u młodszych dorosłych. Najczęściej tę chorobę diagnozuje się wieku 20-40 lat, ale może rozwinąć się w każdym wieku. SM od dwóch do trzech razy częściej atakuje kobiety.
Na stwardnienie rozsiane nie ma lekarstwa. Czasami może być bardzo uciążliwe i stanowić przyczynę poważnej niepełnosprawności, a w innych przypadkach mieć łagodny przebieg.
Stwardnienie rozsiane należy do grupy chorób autoimmunologicznych. W przebiegu schorzenia dochodzi do sytuacji, w które układ odpornościowy atakuje mózg i rdzeń kręgowy.
Średnia długość życia pacjentów ze stwardnieniem rozsianym jest ok. o 5 do 10 lat niższa od średniej, jednak dzięki rozwojowi medycyny, ta różnica zdaje się być coraz mniejsza. Nowe metody leczenia opracowane w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znacznie poprawiły jakość życia osób zmagających się z tą chorobą.
Choć SM rzadko prowadzi do zgonu, może powodować poważne powikłania. Należą do nich trudności w połykaniu, przewlekła niewydolność nerek, depresja, zaburzenia w utrzymaniu moczu.
Objawy stwardnienia rozsianego
W zależności od rodzaju stwardnienia rozsianego objawy mogą pojawiać się i znikać lub stopniowo się pogarszać. Symptomy choroby różnią się także w zależności od osoby i mogą dotyczyć dowolnej części ciała. Główne objawy stwardnienia rozsianego to zmęczenie, trudności z poruszaniem się, problemy ze wzrokiem np. niewyraźne widzenie, drętwienie lub mrowienie w różnych częściach ciała, sztywność oraz skurcze mięśni.
Chory może mieć także problemy z równowagą i koordynacją, a także trudności z uczeniem się, planowaniem oraz kontrolowaniem pęcherza moczowego. Jeśli dostrzegasz u siebie powyższe objawy, porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.