Jego język pokryły czarne włoski. Okazało się, że to powszechna choroba

2022-03-11 11:36

Mężczyzna po pięćdziesiątce udał się do kliniki dermatologicznej, kiedy na czubku jego języka pojawiły się gęste włosowate włókna. Wydaje się dziwne? Eksperci od razu postawili trafną diagnozę. Okazuje się, że to zaskakująco powszechna choroba.

czarny włochaty język
Autor: JAMA Network ® / © 2022 American Medical Association

Trzy miesiące przed udaniem się do kliniki mężczyzna przeszedł udar, który spowodował paraliż lewej strony ciała. Po powrocie ze szpitala przeszedł na specjalną dietę składającą się tylko z pokarmów w formie puree i płynów, a po mniej więcej dwóch miesiącach jego bliscy zaczęli zauważać specyficzną czarną pigmentację, która pokrywała powierzchnię jego języka. Lekarze pobrali także próbki śluzu z tego obszaru, aby sprawdzić, czy nie ma na nim nienormalnego wzrostu grzybów i bakterii. Jednak takiego wzrostu nie stwierdzono.

Postawiono także diagnozę. To czarny włochaty język, medycznie określany jako lingua villosa nigra.

Czarny włochaty język – co to takiego?

Czarny włochaty język jest nieszkodliwym i dość powszechnym stanem, a przede wszystkim – przejściowym. Choć wygląd języka wydaje się wskazywać na wzrost włosów, tak naprawdę ta substancja, która się na nim znajduje, włosem nie jest i co ciekawe nie zawsze musi być czarna – może być biała, zielona, a nawet mieć zupełnie inne kolory.

Małe guzki, które znajdują się na powierzchni języka, zwane także brodawkami nitkowatymi, zbierają pokarm i bakterie, które nadają konkretne kolory. Z reguły brodawki mają około 1 milimetra i zazwyczaj odpadają, zanim urosną. Ten proces naukowcy określają złuszczeniem, jednak kiedy do niego nie dochodzi, brodawki mogą urosnąć nawet do 18 milimetrów.

Jakie objawy daje czarny włochaty język?

Amerykańska Akademia Medycyny Ustnej szacuje, że czarny włochaty język może dotykać około 13 proc. ludzi w pewnym momencie ich życia. Zdarza się we wszystkich populacjach, choć częściej występuje u mężczyzn i osób starszych.

Zwykle jedynym objawem choroby jest wygląd języka. Pacjenci nie skarżą się na ból, a jedynie na pieczenie, łaskotanie, krztuszenie się czy nieświeży oddech. W większości przypadków lekarz może postawić tę diagnozę, patrząc tylko na wygląd języka, bez konieczności wykonywania innych badań. W przypadku wątpliwości lub obaw, że czarny włochaty język nie jest jedynym schorzeniem, specjalista może zlecić biopsję.

Co powoduje czarny włochaty język?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz dieta składająca się z miękkich pokarmów mogą zwiększać ryzyko rozwoju tej choroby. Co ważne, także inne aspekty mogą zakłócić proces złuszczenia naskórka i wywołać schorzenie, takie jak:

Jak zapobiegać chorobie?

Przede wszystkim możemy dbać o higienę języka poprzez szczotkowanie lub skrobanie specjalnie do tego przeznaczonym narzędziem. Pomocne może okazać się nitkowanie i szczotkowanie zębów, a także regularne wizyty u dentysty

Dodatkowo można:

  • ograniczyć spożywanie kawy, herbaty, tytoniu i alkoholu
  • wprowadzić zmiany w diecie
  • stosować płyny do płukania ust niezawierające nadtlenku ani innego środka utleniającego.
Higiena jamy ustnej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki