Jedzenie przed TV niesie za sobą spore ryzyko. Naukowcy wyjaśniają
Coraz częściej jemy posiłki patrząc w ekran telewizora. Okazuje się jednak, że nieświadomie możemy popełniać ogromny błąd. Naukowcy przeprowadzili nowe badanie, którego wnioski mogą zaskakiwać. Okazuje się, że taka praktyka może prowadzić do poważnej choroby.
Nowe badania: jedzenie przed telewizorem jest niezdrowe
Eksperci są zdania, że jedzenie przed telewizorem bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jak tłumaczą, ekrany mogą odwracać naszą uwagę od uczucia sytości i sprawiać, że jemy znacznie więcej. Naukowcy z uniwersytetu Minho w Portugalii zbadali 735 osób w młodym wieku. Jak udało im się wywnioskować, jedzenie przed telewizorem może powodować zwiększenie ryzyka otyłości. Większość dzieci w wieku 11 lat posiada już smartfona, a według badań nastolatkowie spędzają w internecie przynajmniej trzy godziny każdego dnia. Jak podaje "The Sun", niemal 40 proc. dzieci przed ukończeniem szkoły podstawowej cierpi na nadwagę lub otyłość.
Autorka badania, dr Ana Duarte, wyznała, że kiedy jemy i oglądamy coś na telewizorze bądź na telefonie komórkowym to nie wiemy kiedy powinniśmy przestać jeść. Zaburzone zostaje nasze uczucie sytości. Siedzimy i jemy dalej, dlatego, że rozpraszają nas ekrany. Jest to niebezpieczne dla społeczeństwa, a w szczególności dla dzieci, ponieważ nieubłaganie może prowadzić to do otyłości. Rodzinne posiłki odchodzą więc w zapomnienie i zmieniają się w siedzenie przed ekranem. Psycholożka Susan Albers wyjaśniła, że nie ma problemu ze zjedzeniem przekąski przed ekranem. Ten zwyczaj staje się niezdrowy wówczas, gdy regularnie się powtarza.
Jak temu zapobiec? Jest na to kilka sposobów
Jedząc przed telewizorem często zwracamy większą uwagę na to co dzieje się na ekranie niż na swój talerz. Jak wyjaśnia doktor Alberts: - Mamy tendencję do jadania przed telewizorem bardziej bezmyślnie. Nie smakujemy i nie doświadczamy tak bardzo jedzenia, ponieważ jesteśmy rozproszeni. To nie tylko sprawia, że jedzenie jest o wiele mniej satysfakcjonujące, ale również ułatwia przeoczenie sygnałów, które mówią nam, że zjedliśmy już wystarczająco.
Badania wyjaśniają również, że mamy tendencje do jedzenia więcej kiedy jesteśmy rozproszeni. Nie chodzi jednak wyłącznie o moment rozproszenia, ale również w późniejszym czasie w ciągu dnia. Samo oglądanie również wydłuża czas naszego jedzenia.
Dlatego tak ważne jest rozłączenie tych dwóch czynności. Podczas oglądania telewizji można zjeść przekąskę, ale najlepiej zrobić sobie wówczas przerwę od ekranu. Badania pokazują, że poświęcanie jedzeniu uwagi, na jaką zasługuje, może zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu, a także ograniczyć uczucie głodu i późniejsze podjadanie. Ciekawym pomysłem będzie również znalezienie "zajęcia dla rąk" podczas oglądania telewizji. Może być to szydełkowanie, układanie sudoku, kolorowanie czy malowanie paznokci.