Jedli żurawinę, zyskali zdrowsze serca. Wyniki nowych badań

2024-11-04 16:39

O tym, że żurawina jest zdrowa, wiemy nie od dzisiaj. To właściwie synonim dbania o układ moczowy. Żurawina odgrywa też niebagatelną rolę, jeśli chodzi o wpływ na odporność. Ale żurawina na serce? Jeśli jeszcze o tym nie wiecie, zapoznajcie się z wynikami nowych badań.

Żurawina - wpływ na serce i układ krążenia
Autor: GettyImages Żurawina - wpływ na serce i układ krążenia

Więcej żurawiny, lepiej dla tętnic

Badania na temat wpływu żurawiny na serce i układ krążenia przeprowadzono w King’s College w Londynie. Część z grona 45 uczestników przez miesiąc spożywała 9 g proszku z żurawiny, natomiast równolegle części badanych podawano placebo.

Wyniki badań opublikowano również na łamach Food & Function. Co ustalono? Wyniki badań wskazały jednoznacznie, że osoby, które spożywały żurawinę, miały lepszą rozszerzalność tętnic.

Korzystny efekt odnotowywano już po dwóch godzinach od spożycia żurawiny, natomiast po miesiącu można mówić o trwałym, dobroczynnym skutku.

Zawał u kobiet

Spożywanie żurawiny zbawienne dla serca 

Jak wyjaśniła dr Ana Rodriguez-Mateos z King’s College London, zwiększenie stężenia polifenoli i ich metabolitów we krwi oraz związana z tym poprawa elastyczności naczyń krwionośnych po spożyciu żurawiny wskazuje na istotną rolę tych owoców w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.

Efekt ten obserwowano po spożyciu porcji, którą można bez trudu włączyć do codziennej diety – jak ustalono, wystarczy dziennie 100 g żurawiny (lub ekstrakt z analogicznej ilości), aby układ krwionośny odczuwał tę różnicę.

CZYTAJ TEŻ: Wspiera odchudzanie i pracę serca, zbawienny dla pęcherza. Jedz garść dziennie

4 najczęstsze objawy stanu przedzawałowego. Co powinno zaalarmować?

Niskie spożycie owoców i warzyw jest jednym z głównych modyfikowalnych czynników ryzyka związanych z wyższą częstością występowania chorób sercowo-naczyniowych na całym świecie. Kolejne dowody coraz częściej łączą polifenole z owowców jagodowych z korzyściami dla zdrowia serca. Żurawina jest bogata w unikalne proantocyjanidyny, które mają właściwości różniące się od polifenoli zawartych w innych owocach

– podkreśliła dr Ana Rodriguez-Mateos, starsza wykładowczyni w Department of Nutritional Sciences.

Dlaczego warto jeść żurawinę? Wpływ żurawiny na organizm

Już wcześniejsze badania wskazywały na korzystne działanie soku z żurawiny na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Natomiast nowe ustalenia potwierdzają, że w tym samym celu można używać również całych owoców. To oczywiście nie koniec zalet żurawiny. Jakie są korzyści ze spożywania żurawiny?

  • Żurawina dostarcza organizmowi cenne minerały, jak magnez, potas czy żelazo.
  • Żurawina jest też bogata w witaminy, takie jak witamina A, witamina C, witamina E, witamina K oraz niektóre witaminy z grupy B.
  • Żurawiny zawierają także polifenole.
  • Owoce żurawiny są bogate również w proantocyjanidyny.

CZYTAJ WIĘCEJ O ŻURAWINIE: Żurawina jest świetna dla serca i układu moczowego. Niektórym osobom może poważnie zaszkodzić

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki