Janusz Palikot opuścił szpital. "Przypuszczenie, że miałem zawał w areszcie"
Janusz Palikot na własną prośbę opuścił szpital, po tym jak został przewieziony tam karetkę przez zaburzenia akcji serca. Teraz na platformie X postanowił zdradzić nieco więcej na temat usłyszanej diagnozy.
Janusz Palikot, biznesmen, który niegdyś był przewodniczącym Twojego Ruchu, w piątek, 31 stycznia, za pomocą platformy X poinformował, że został przewieziony do szpitala.
Czekam na diagnozę. Lekarz rodzinny wezwał karetkę. Zaburzenia pracy serca. Moim zdaniem przesadzają
- można było przeczytać w jego mediach społecznościowych.
Janusz Palikot wyszedł ze szpitala. Zdradził swoją diagnozę
Cała sytuacja miała miejsce zaledwie na kilka dni po tym, jak po 120 dniach wyszedł z odosobnienia. Wówczas nie było jednak nic więcej wiadomo na temat tego jak się czuje, czy jaką diagnozę przedstawili mu lekarze.
Jak się okazuje, były poseł miał wyjść z placówki na własne życzenie.
Diagnoza: niewydolność pracy serca i bigomenia komorowa [przyp. red. chodziło prawdopodobnie o bigeminię komorową, znaną również jako rytm dwojaczy], czyli wielorytm serca. W kolejnym tygodniu dodatkowe badania. [Jest] przypuszczenie, że miałem zawał w areszcie
- czytamy na jego mediach społecznościowych.
Już po wyjściu z aresztu biznesmen podkreślał, że był to dla niego bardzo trudny czas.
Bigeminia komorowa - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie
Bigeminia komorowa to charakterystyczny zapis krzywej EKG, w którym prawidłowe pobudzenia występują na zmianę z komorowymi. Są to zaburzenia o bardzo charakterystycznym układzie.
Co ciekawe, bigeminia komorowa sama w sobie nie jest chorobą, jednak może świadczyć o jej występowaniu, dlatego w przypadku jej stwierdzenia niezbędna jest bardziej szczegółowa diagnostyka kardiologiczna.
Często świadczy ona o chorobie serca. Jednak czynnikami zwiększającymi częstość pojawiania się tych arytmii są:
- pobudzenie układu nerwowego,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- niedokrwienie serca,
- leki i zaburzenia elektrolitowe,
- skłonność rodzinna,
- używki,
- choroby tarczycy.
W przypadku bigemini pojawiają się takie dolegliwości jak kołatanie i nieregularna praca serca, uczucie "uciekania serca do gardła lub żołądka", kłucie w okolicy przedsercowej i ogólne osłabienie.
Leczenie opiera się na terapii przyczynowej. Jak podkreśla lek. Maciej Grymuza:
Metody leczenia zależą przede wszystkim od przyczyny, występujących objawów i zagrożenia zdrowia, jakie może nieść arytmia. To niebezpieczeństwo określa się u każdego indywidualnie między innymi na podstawie występujących chorób serca i częstości występowania arytmii