Jane Fonda choruje na raka. O chorobie poinformowała w mediach społecznościowych
Jane Fonda, znana polskiej publiczności m.in. z serialu Grace i Frankie, a także z kultowego filmu Barbarella, poinformowała, że choruje na raka - chłoniaka nieziarniczego. Wiadomość zamieściła na swoim profilu na Instagramie w piątek 2 września.
Jane Fonda to gwiazda hollywoodzkiego kina. Wielokrotnie zdobywała Złote Globy, jest również dwukrotną laureatką najważniejszego wyróżnienia - Oscara. Mimo swojego wieku - a skończyła juz 84 lata - wygląda rewelacyjnie, nadal gra w filmach (obecnie można ją oglądać w kolejnym już sezonie Grace i Frankie, gdzie gra wraz z Lily Tomlin), mocno angażuje się również w sprawy społeczne.
Jane Fonda choruje na chłoniaka nieziarniczego
W piątkowe popołudnie gwiazda zamieściła na swoim profilu na Instagramie wpis, w którym poinformowała fanów, że zdiagnozowano u niej nowotwór. Jak napisała: "Tak więc, moi drodzy przyjaciele, mam coś osobistego, czym chcę się podzielić. Zdiagnozowano u mnie chłoniaka nieziarniczego i zaczęłam leczenie chemioterapią."
Jak napisała, czuje się szczęściarą, gdyż podtyp raka, na który choruje, jest z rodzaju tych uleczalnych, a 80 proc. chorych przeżywa. Przy okazji nawiązała do systemu opieki zdrowotnej w Ameryce. "Mam też szczęście, bo mam ubezpieczenie zdrowotne i dostęp do najlepszych lekarzy i zabiegów. Zdaję sobie sprawę, i to jest bolesne, że jestem w tym uprzywilejowana. Prawie każda rodzina w Ameryce miała kiedyś do czynienia z rakiem, a zbyt wiele osób nie ma dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, taką, jaką ja otrzymuję, a to nie jest w porządku."
Jane Fonda mocno angażuje się w sprawy społeczne i kwestie związane z ociepleniem klimatu i ochroną środowiska. Dlatego stwierdziła: "Musimy również dużo więcej mówić nie tylko o lekarstwach, ale także o przyczynach, abyśmy mogli je wyeliminować. Na przykład ludzie muszą wiedzieć, że paliwa kopalne powodują raka. Podobnie pestycydy, z których wiele jest opartych na paliwach kopalnych."
Gwiazda wspomniała, że na nowotwór choruje już od jakiegoś czasu i dobrze znosi leczenie: "Całkiem dobrze radzę sobie z zabiegami i uwierzcie mi, nie pozwolę, aby to wszystko zakłócało mój aktywizm klimatyczny. (...). Żyjemy w najbardziej znaczącym czasie w historii ludzkości, ponieważ to, co robimy lub czego nie robimy teraz, określi, jaka będzie przyszłość i nie pozwolę, aby rak powstrzymał mnie od robienia wszystkiego, co mogę, przy użyciu każdego narzędzia w moim zestawie narzędzi, a to w dużej mierze obejmuje kontynuowanie budowania społeczności Fire Drill Fridays i znajdowanie nowych sposobów wykorzystania naszej zbiorowej siły do wprowadzania zmian.".
Nie jest to jedyny nowotwór, z którym zmagała się aktorka. W 2016 roku Jane Fonda chorowała na raka piersi i z tego powodu przeszła zabieg mastektomii. W 2018 r usunięto jej z ust rakową narośl.
Chłoniak nieziarniczy - co to za nowotwór i jakie daje objawy?
Chłoniak nieziarniczy to nowotwór układu limfatycznego, będącego częścią układu odpornościowego. W skład tego układu wchodzi szpik kostny, węzły chłonne, grasica oraz śledziona. Choroba ta ma wiele odmian - w tym chłoniaka grudkowego, chłoniaki limfoblastyczne (białaczka limfoblastyczna ostra i przewlekła), szpiczaka plazmocytowego, chłoniaka Burkitta itp - są one klasyfikowane wg. charakterystycznych cech, w tym rodzaju limfocytów, z jakich się rozwijają.
Dzieli się je na agresywne j przewlekłe - te pierwsze rozwijają się o wiele szybciej, ale istnieje możliwość wyleczenia, z kolei przewlekłe długo nie wymagają leczenia, jednak zazwyczaj niemożliwe jest ich trwałe wyleczenie.
Zwykle pierwszym objawem chłoniaków nieziarniczych jest niebolesny obrzęk węzłów chłonnych np. na szyi, w pachwinach lub pod pachami. W zależności od lokalizacji chłoniaka mogą też pojawić się objawy miejscowe, np. kaszel (jeśli zlokalizowany jest on w klatce piersiowej), utrata wagi i bóle brzucha (gdy rozwinie się w jelicie lub żołądku), czy skłonność do siniaków (jeśli rozwinie się w szpiku kostnym). Mogą również wystąpić objawy ogólne, jak gorączka lub stany podgorączkowe, utrata wagi, świąd skóry, zmęczenie czy nocne poty.
Leczenie zależy od typu raka i stopnia zaawansowania choroby w momencie jej wykrycia. W przypadku łagodnych chłoniaków we wczesnym stadium stosuje się zwykle radioterapię, a jeśli są w zaawansowanym stadium - chemioterapię lub terapię przeciwciałami monoklonalnymi. W przypadku agresywnych chłoniaków nieziarniczych najczęściej stosowana jest chemioterapia w połączeniu z przeciwciałami monoklonalnymi.