Jan Furtok zmagał się z chorobą Alzheimera. Pierwsze objawy łatwo przeoczyć

2024-11-27 9:28

Klub GKS Katowice podzielił się smutnymi wiadomościami. Po latach zmagań z chorobą Alzheimera odszedł legendarny piłkarz - Jan Furtok. Sportowiec przez lata był związany z tym klubem, występował również w reprezentacji Polski.

Nie żyje były reprezentant Polski. Zmagał się z chorobą Alzheimera
Autor: MICHAL NIWICZ /SE/EAST NEWS Nie żyje były reprezentant Polski. Zmagał się z chorobą Alzheimera

Nie żyje Jan Furtok. Odszedł w wieku 62 lat

Smutna informacja została podana ostatnio do wiadomości publicznej. Otóż przedstawiciele klubu GKS Katowice poinformował o śmieci Jana Furtoka - piłkarza, który zapisał się na kartach historii.

Dotarły do nas informacje, z którymi trudno się pogodzić. Po długiej walce z chorobą, w wieku 62 lat, zmarł Jan Furtok - legendarny napastnik GKS-u Katowice. Furtok był najjaśniejszą gwiazdą GKS-u Katowice, najlepszym strzelcem w historii klubu i wielokrotnym reprezentantem Polski

- czytamy na stronie drużyny ze Śląska.

Podkreślili również, że śmierć piłkarza to ogromna strata nie tylko dla społeczności GKS-u, ale również dla Miasta Katowice i całej polskiej piłki. Klub złożył szczere kondolencje rodzinie i najbliższym Jana Furtoka.

Nie każdy wie, że znany piłkarz zmagał się w ostatnich latach z chorobą Alzheimera. O jego chorobie opowiedziała więcej w 2021 roku jego żona, podczas rozmowy z portalem WP SportoweFakty.

Dwa lata temu było inaczej. Nawet rok temu było lepiej. Chodził jeszcze do spożywczego koło nas, na grzyby. Później zaczęłam zamykać drzwi, klucze od auta też schowałam. Krzyczał wtedy, że umie jeździć, ale lekarz zapytał mnie wprost: chce mieć pani męża na sumieniu?

- wyznała żona piłkarza.

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Wykrywanie choroby Alzheimera. Nie jest takie proste

Podejrzenie choroby Alzheimera jest niestety tylko początkiem. Oznacz więc konieczność wykonania wielu badań. Wśród nich mamy na przykład:

  • badanie neurologiczne
  • testy przesiewowe służące wstępnej diagnostyce otępień (takie jak np. test rysowania zegara czy test MMSE)
  • badania neuropsychologiczne (w ich trakcie możliwe jest precyzyjne określenie stopnia istniejących u pacjenta deficytów poznawczych)
  • badania obrazowe głowy (TM czy rezonans magnetyczny)

Dokładna diagnostyka jest niezwykle ważna u pacjenta z podejrzeniem choroby Alzheimera. Bo choć otępienie nie jest ciężkie do zdiagnozowania, to określenie jego rodzaju może sprawiać niemałą trudność.

Alzheimera może różnicować z innymi rodzajami otępień, jak z otępieniem czołowo-skroniowym czy otępieniem z ciałami Lewy’ego, ale również z przyczynami odwracalnych zaburzeń otępiennych.

Warto jednak zaznaczyć, że pewna diagnoza alzheimera może zostać postawiona dopiero po przeprowadzaniu badania tkanki nerwowej i wykryciu w niej charakterystycznych złogów.

Zobacz także: Wczesne oznaki demencji

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki