Jakie zioła zbierać w sierpniu? Mają wiele prozdrowotnych właściwości
Sierpień jest owocnym miesiącem dla miłośników ziół. To odpowiedni czas na zebranie roślin bogatych w cenne składniki odżywcze. Wysuszone, mogą posłużyć jako źródło naturalnych ziół jesienią i zimą. Doskonale sprawdzą się do sporządzania herbatek i naparów. Jakie rośliny najlepiej zbierać w sierpniu?
Zioła zbierane w sierpniu mogą przydać się we wspomaganiu leczenia infekcji. Działają też rozgrzewająco. Niektóre z nich wpływają również pozytywnie na wygląd skóry i włosów.
Jakie rośliny warto zbierać w sierpniu?
Skrzyp polny
Pod koniec lata warto zaopatrzyć się w zapasy skrzypu polnego. Zawiera on witaminy i minerały, w tym krzemionkę oraz potas. Wpływają one na spowolnienie procesów starzenia oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Ponadto okłady z naparu tej rośliny przyspieszają gojenie się uszkodzeń skóry oraz oparzeń.
Napar ze skrzypu polnego wzmacnia włosy oraz ogranicza ich wypadanie. Przyspieszają również porost włosów. Napar można zarówno pić, jak i stosować zewnętrznie w formie płukanek lub wcierek.
Szałwia lekarska
Liście szałwii lekarskiej wykazują działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Wspierają detoks organizmu. Mają również pozytywny wpływ na skórę tłustą lub mieszaną, gdyż pomagają się pozbyć problemu nadmiernego świecenia się skóry. Zmniejszają też widoczność porów oraz wspomagają walkę z trądzikiem.
Dziurawiec
Zioło dziurawca może wspomóc leczenie depresji, gdyż wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, przez co łagodzi napięcie i nerwobóle.
Ponadto dziurawiec wykazuje działanie moczopędne, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz obniża ciśnienie krwi.Wspomaga również syntezę witaminy D.
Kwiat malwy czarnej
Napar z kwiatów malwy czarnej można stosować przy zaburzeniach miesiączkowania. Wykazuje on właściwości estrogenne i rozkurczające.Dzięki zawartości związków śluzowych przynosi ulgę przy wrzodach żołądka lub nieżycie żołądka.
Malwa czarna łagodzi również przebieg infekcji z uporczywym kaszlem lub chrypką.
Ma też pozytywny wpływ na skórę dzięki zawartości flawonoidów i antocyjanów. Doskonale nawilża cerę i łagodzi podrażnienia. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu spowalnia proces starzenia się skóry.
Polecany artykuł: