Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi? Nowe normy są ostrzejsze

2025-02-24 8:23

Nadciśnienie jest poważnym problemem zdrowotnym, może skutkować zawałem, udarem i groźnymi chorobami układu krążenia. Z tego względu regularna kontrola ciśnienia to istotny element dbania o zdrowie. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne opracowało nowe normy, które mają pomóc w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Co warto wiedzieć?

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi? Nowe normy są ostrzejsze
Autor: Getty Images Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi? Nowe normy są ostrzejsze

Nowe normy ciśnienia krwi

Nowością jest wprowadzenie kategorii podwyższone ciśnienie tętnicze, która obejmuje skurczowe ciśnienie od 120 do 139 mm Hg lub rozkurczowe między 70 a 89 mm Hg.

Wytyczne mają na celu wczesne wykrywanie osób, u których ciśnienie zaczyna przekraczać prawidłowe wartości, ale jeszcze nie klasyfikuje się do nadciśnienia (140/90 mm Hg lub więcej). Dzięki temu pacjenci mogą otrzymać wsparcie i leczenie na wcześniejszym etapie.

Poradnik Zdrowie - Nadciśnienie

Międzynarodowy panel ekspertów, pod przewodnictwem prof. Billa McEvoya z Uniwersytetu Galway oraz dr Rhian Touyz z Uniwersytetu McGill, opracował trzy kategorie ciśnienia krwi:

  • niepodwyższone ciśnienie tętnicze: < 120/70 mm Hg,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze: 120-139/70-89 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze: ≥ 140/90 mm Hg.

Zmiana w normach opiera się na wynikach najnowszych badań klinicznych, które potwierdzają, że utrzymywanie niższego ciśnienia prowadzi do spadku ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Z tego względu pacjentom przyjmującym leki przeciwnadciśnieniowe zaleca się dążenie do obniżenia skurczowego ciśnienia, tak aby znalazło w przedziale 120-129 mm Hg. Do tej pory celem było 140/90 mm Hg, a następnie 130/80 mm Hg.

Rewolucja w stylu życia a walka z nadciśnieniem

Obecnie obowiązujące normy zalecają wykonywanie 150 minut (czyli 2,5 godziny) ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Alternatywnie można zdecydować się na 75 minut ćwiczeń aerobowych o dużej intensywności w tygodniu.

Oprócz tego aktywność fizyczna powinna być uzupełniona o trening oporowy (dynamiczny lub izometryczny) z niską lub umiarkowaną intensywnością 2-3 razy w tygodniu. Dodatkowo osobom z nadciśnieniem tętniczym, które nie cierpią na przewlekłą chorobę nerek, zaleca się zwiększenie spożycia potasu.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki