Jakie jest ryzyko wystąpienia silnej reakcji alergicznej po szczepionce przeciw COVID-19?
Silne reakcje alergiczne (uczuleniowe) po szczepionce przeciw COVID-19 są rzadkie i również szybko ustępują. Jest to wynik najnowszych badań naukowych.
- Szczepionki mRNA przeciw wirusowi SARS-CoV-2 są pierwszymi tego typu szczepionkami, które charakteryzują się niezwykłą skutecznością i bezpieczeństwem dla całej populacji. Ważne jest pozyskanie dokładnych informacji na temat reakcji alergicznych na szczepionki nie tylko ze względu na obecną sytuację, ale też dlatego, że ta nowa platforma szczepionkowa pomocna jest w określeniu przyszłych reakcji na pandemię – wyjaśniła dr Kimberly Blumenthal, współautorka badania i współkierowniczka programu epidemiologii klinicznej na Oddziale Reumatologii, Alergii i Immunologii Szpitala Ogólnego w Massachusetts.
W ramach badania naukowcy odnotowali wśród personelu medycznego wszystkie reakcje alergiczne, w tym jedną z najszybszych i najpoważniejszych – anafilaksję. Obserwacje były prowadzone w dwóch szpitalach klinicznych w Bostonie - Massachusetts General Hospital oraz Brigham and Women's Hospital. Łącznie przebadano ponad 52 tys. pracowników, którzy przyjęli już pierwszą dawkę szczepionki mRNA przeciw COVID-19. U 2 proc. wystąpiła reakcja alergiczna, a natomiast częstość anafilaksji - 2,47 na 10 000 szczepień.
Zdaniem dr Kimberly „reakcje anafilaktyczne po szczepionce można porównać do tych, jakie mogą wywoływać antybiotyki”. Chociaż częstość występowania anafilaksji była większa niż ta oszacowana przez amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (0,025-0,11/10 000 szczepień). Naukowcy uspokajają, że ryzyko anafilaksji po szczepionce przeciw COVID-19 jest nadal bardzo niskie, co powinno być dobrą wiadomością dla osób, które są uczulone, m.in. na leki (alergia lekowa) czy żywność (alergia pokarmowa).
- Potwierdzony został jednak epizod anafilaksji na nieaktywny składnik szczepionki tzw. glikol polietylenowy i reakcję krzyżową na polisorbaty - powiedziała badaczka dr Paige Wickner, dyrektor medyczny Wydziału Jakości i Bezpieczeństwa w szpitalu Brigham and Women's. Jak dodała, podczas badań nikt nie doznał wstrząsu anafilaktycznego, ani też nie wymagał wentylacji mechanicznej.
Na rynku są dostępne dwie szczepionki mRNA Pfizer-BioNTech oraz Moderny, które zostały stworzone w technologii bazującej na RNA (tzw. kwasie rybonukleinowym).
Źródło: Medical Express
Polecany artykuł: