Jak zrealizować e-receptę po zastrzeżeniu PESEL-u? Przepisy mówią jasno
Od niedawna obywatele Polski mają możliwość zastrzegania swoich numerów PESEL. Ta procedura ma chronić m.in. przed niechcianą pożyczką, zaciągniętą przez inną osobę na nasze dane. Co z innymi sytuacjami, w których potrzebne jest podanie numeru PESEL, jak na przykład realizacja e-recepty w aptece? Rozwiewamy wątpliwości w tej sprawie.
Procedura zastrzeżenia numeru PESEL
Zastrzeganie numeru PESEL to prosta procedura. Można to zrobić przez profil zaufany, za pomocą podpisu kwalifikowanego, e-dowodu albo logując się przez bankowość elektroniczną. W serwisie mObywatel.gov.pl możemy wybrać opcję „zastrzeż PESEL”.
Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie zastrzec PESEL przez internet, można w tym celu odwiedzić lokalny urząd gminy, gdzie przyjmowane są wnioski o zastrzeżenie numeru PESEL.
Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w razie potrzeby, np. gdy świadomie chcemy wziąć kredyt, podpisać umowę notarialną albo otworzyć nowe konto bankowe.
Jak zrealizować receptę mając zastrzeżony numer PESEL
Co z innymi sytuacjami, gdy używamy numeru PESEL do weryfikacji świadczeń? Jedną z takich sytuacji jest realizacja e-recepty. Podczas wizyty w aptece musimy podać kod recepty oraz właśnie numer PESEL.
CZYTAJ TEŻ: Kiedy farmaceuta może odmówić sprzedaży leku?
Czy po zastrzeżeniu PESEL-u, przy każdej wizycie w aptece konieczne będzie zmienianie ustawień w serwisie mObywatel lub odwiedzanie urzędu i składanie stosownego wniosku, po czym ponowne zastrzeżenie numeru PESEL? Bez obaw.
Po zastrzeżeniu numeru PESEL możemy nadal bez problemu realizować recepty. Co istotne, możemy również bez problemu korzystać z opieki medycznej i innych sytuacji wymagających podania numeru PESEL, jak np. sprawy urzędowe.
Po zastrzeżeniu PESEL możemy więc śmiało iść do aptek i lekarzy, jednocześnie nie mając obaw, że ktoś w tym czasie weźmie pożyczkę na nasze dane.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Od 1 czerwca nowe zasady weryfikacji numeru PESEL. Co z rejestracją do lekarza?