Jak znaleźć sport dla siebie? Wybierz aktywność fizyczną na nowy rok

2024-12-27 14:28

Nowy rok, nowa ja... Znacie tę mantrę? Na listach corocznych postanowień ponoć najczęściej ląduje „schudnę” i „będę regularnie trenować”. Jak to się kończy? Też wiadomo. Statystyki sugerują, że mniej niż 10 proc. noworocznych postanowień zostaje dotrzymane. Wynika to z wielu czynników, m.in. niedopasowania tych postanowień do swoich potrzeb i możliwości. Co zrobić, żeby naprawdę zacząć ćwiczyć i naprawdę robić to regularnie? Warto znaleźć sport dla siebie. Jak to zrobić?

Jak znaleźć sport dla siebie? Wybierz aktywność fizyczną na nowy rok
Autor: GettyImages Jak znaleźć sport dla siebie? Wybierz aktywność fizyczną na nowy rok

Jak wybrać dla siebie najlepszy sport 

Czasami spotykam się z pytaniem: „Chciałabym zacząć biegać, jak to zrobić?” W takich chwilach nie zaczynam od wymienienia ubrań i akcesoriów, które warto nabyć. Nie proponuję też fajnych tras, grup biegowych, biegów okolicznościowych. Wiecie, dlaczego?

Dlatego że znaczna część osób, które pytają „jak zacząć biegać”, w rzeczywistości nigdy nie zaczynają, a jeszcze inna część kończy szybciej, niż zaczęła.

Dlatego na pytanie „jak zacząć biegać” odpowiadam pytaniem: dlaczego chcesz zacząć biegać? I tu, dla wielu osób, zaczynają się schody.

Co słyszę w odpowiedzi? Bo wiele osób biega. Bo mój były biegał. Bo koleżanka biegała i schudła. Bo mówią, że trzeba biegać.

Widzicie pewną prawidłowość? Większość odpowiedzi nie wynika z potrzeb i pragnień danej osoby, tylko z uwarunkowań, okoliczności i wpływu innych osób.

Dlatego zawsze zadaję drugie pytanie: czy ty w ogóle lubisz biegać? I wiele osób, które jeszcze chwilę wcześniej deklarowały, że „muszą / będą / zaczną biegać”, odpowiada, że wcale nie.

To jedna z przyczyn, dla których postanowienia noworoczne nie wypalają. I to jedna z przyczyn, dla których żeby uprawiać sport, trzeba znaleźć ten właściwy dla siebie. Właściwy, czyli jaki?

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o otyłości

7 przykazań, jak znaleźć idealny sport dla siebie 

Jaki sport będzie dobry dla mnie 

Po 1. zastanów się, jaki sport tak naprawdę lubisz. Nie oglądaj się na to, że otaczają cię biegaczki, piłkarki, osoby gustujące w cross-ficie, basenie albo kręglach.

Jeśli uczula cię chlor z basenu, to nie zmuszaj się do pływania. Jeśli nie lubisz aktywności na dworze w brzydką pogodę, to raczej odpuść sobie bieganie i piłkę.

Pomyśl po prostu, co naprawdę lubisz robić. Jeśli odpowiedź brzmi „oglądać seriale”, to wiedz, że i na tym możesz zyskać – i zaraz wyjaśnię jak to zrobić.

Jaki sport dla początkujących

Po 2. powiedz sobie szczerze, w jakim punkcie swojego życia i zdrowia jesteś. Jeśli ostatni raz strój sportowy miałaś na sobie jakieś 25 lat temu podczas lekcji WF, to - delikatnie mówiąc - nie najlepszym pomysłem będzie start w maratonie za kilka miesięcy.

Podobnie, nie najlepszym pomysłem będzie dołączenie do jakiejkolwiek zaawansowanej grupy, bo zwyczajnie się zniechęcisz, widząc, że odstajesz od reszty, przemęczysz, a może nabawisz kontuzji.

Zastanów się, dlaczego właściwie chcesz się zajmować sportem. To, jaka towarzyszy ci motywacja, może być też odpowiedzią na pytanie, jaki sport byłby najodpowiedniejszy dla ciebie.

Czy trening 30 minut ma sens

Trzecia sprawa, zerknij w grafik i powiedz sobie, ile czasu REALNIE możesz wykorzystywać na sport. Jeśli z trudem wstajesz na 9 do pracy, nie oszukuj się, że codziennie o 5 rano przebiegniesz 10 kilometrów.

Jeśli jesteś w stanie wygospodarować na początku czas na dwa treningi w tygodniu (pamiętaj, żeby wliczyć czas dojazdu, powrotu, przebrania, prysznica itd.), to już jest dobry początek. I pamiętaj też, że lepszy jest krótki trening niż brak jakiegokolwiek treningu.

Od czego zacząć sport

Po 4. zastanów się, co lubisz robić poza sportem, jaką masz osobowość. Rywalizacja to twoja pasja? Możesz wybrać sport, w którym regularnie odbywają się zawody.

Wolisz ćwiczyć po prostu dla siebie? W grupie czy samodzielnie? W zależności od odpowiedzi, możesz ćwiczyć na zorganizowanych grupowych treningach, albo sama w domu – właśnie przy serialach.

Jaki sport powinieneś uprawiać?
Pytanie 1 z 7
Kto jest Twoim ulubionym polskim sportowcem?

Ile wydajemy na sport

Kwestia nr 5 - kwestia, zdawałoby się, prozaiczna, ale jakże ważna: pieniądze. Każdy sport pociąga za sobą koszty. Uwzględnij koszty dojazdów, karnetów na obiekt sportowy, opłaty dla trenera czy trenerki, koszty ubrań, obuwia, akcesoriów, sprzętu – np. ceny rowerów idą w tysiące.

Warto podejść realistycznie, czy na dany sport cię stać, jak również nie kupować od razu rzeczy z najwyższych półek – szczególnie póki nie wiemy, czy jest to sport dla nas.

Jednak o ile tanie legginsy nie zaszkodzą, o tyle np. buty bez amortyzacji mogą sprzyjać kontuzjom, jeśli będziesz w takich biegać. Wybieraj więc rzeczy dobrej jakości, w trosce o siebie, realnie podchodząc do swoich możliwości, także w kwestii finansów.

Jaki sport powinnam wybrać 

Szósta sprawa - gdy już odpowiesz sobie, „co chcę w życiu/na boisku/na bieżni/na macie robić”... sprawdź to. Pamiętaj, że rozpoczęcie jakiejś aktywności fizycznej nie jest równoznaczne z tym, że musisz to robić już zawsze.

Dlatego tym bardziej miej na uwadze punkt 5 i zakupy dotyczące danego sportu odłóż na moment, w którym będziesz pewna, że to jest to. Baw się sportem i szukaj tego, w którym poczujesz, że się realizujesz. 

Dlaczego warto trenować z trenerem

Siódmy aspekt dotyczy tego, jak trenować, żeby się nie zniechęcić i nie uszkodzić. Korzystaj z pomocy profesjonalnych trenerów – to pomoże uniknąć błędów i złych nawyków, złych pozycji przy ćwiczeniach i innych trudności, które mogłyby skutkować szybkim zniechęceniem i/lub kontuzją.

5 sprzętów fitness, które warto mieć w domu

Jak wybrać idealny sport dla początkujących

Szukając sportu dla siebie, warto wziąć pod uwagę, co dają, jakie aspekty rozwijają i jakie korzyści niosą poszczególnie aktywności fizyczne. Oto przegląd zalet najpopularniejszych dyscyplin.

Czy granie w piłkę jest zdrowe - piłka nożna i siatkowa

Piłka nożna rozwija zwinność, szybkość i umiejętność pracy zespołowej, jednocześnie poprawiając kondycję i wytrzymałość.

Siatkówka wzmacnia mięśnie ramion i nóg, poprawia koordynację i uczy szybkiego podejmowania decyzji w grze zespołowej.

Czy bieganie jest lepsze na bieżni czy na zewnątrz

Bieganie na dworze, poprzez kontakt z naturą poprawia nastrój i redukuje stres, a zróżnicowane podłoże angażuje różne partie mięśni.

Natomiast bieganie na bieżni jest idealne do monitorowania tempa i tętna, a także pozwala na trening niezależnie od pogody. Sprawdza się jako opcja dla introwertyków czy osób, które nie lubią, gdy ktoś patrzy na nie w czasie ćwiczeń. 

Czy aerobik i crossfit są dobre na odchudzanie?

Crossfit wszechstronnie wzmacnia ciało, poprawia siłę i wytrzymałość, stawiając na intensywne i różnorodne ćwiczenia.

Aerobik poprawia wydolność sercowo-naczyniową i pomaga spalać kalorie w rytm muzyki, jednocześnie zapewniając dobrą zabawę.

Jaki trening przynosi najlepsze efekty?

Pilates wzmacnia mięśnie głębokie, poprawia postawę i elastyczność, jednocześnie łagodząc napięcia w ciele.

Joga uspokaja umysł, poprawia elastyczność i równowagę, a także pomaga w redukcji stresu.

Sporty walki (np. karate, ju-jitsu) budują pewność siebie, uczą samodyscypliny i poprawiają koordynację ruchową.

Pływanie odciąża stawy i kręgosłup, jednocześnie wzmacniając całe ciało i poprawiając wydolność oddechową.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Sposoby na wprowadzenie ruchu do codziennego życia

Kiedy zaczynamy jakąś aktywność fizyczną, niekiedy popadamy w skrajności. Robimy intensywne treningi, po czym zasiadamy znowu na 8 godzin za biurkiem. Efekt? Bóle mięśni i stawów, pospinane ciało, większe ryzyko kontuzji. Optymalnym rozwiązaniem jest zwiększenie codziennej aktywności.

Jak przemycić ruch i ćwiczenia do codziennego grafiku, bez fatygowania się na trening? Możesz zacząć od jednego z tych pomysłów i stopniowo dodawać kolejne.

1. Poranne rozciąganie - zamiast scrollować telefon w łóżku, zrób 5–10 minut rozciągania, by rozbudzić ciało

2. Spacer zamiast krótkiej jazdy - jeśli masz coś do załatwienia blisko domu, wybierz spacer zamiast samochodu. Chcesz jechać? Nie ma sprawy. Zrób to - rowerem

3. Schody zamiast windy to prosty sposób na dodatkową aktywność, wzmocnienie nóg i ujędrnienie pośladków

4. Ćwiczenia przy serialach - w trakcie oglądania możesz robić przysiady, plank, pompki, czy nawet lekkie cardio, jak bieg w miejscu, na bieżni lub skorzystać z rowerka treningowego

5. Aktywna przerwa w pracy - co godzinę wstań od biurka, zrób kilka skłonów, pajacyków lub przejdź się po biurze

6. Spacer telefoniczny, czyli rozmawiając przez telefon, chodź po pokoju albo wyjdź na krótki spacer

7. Zabawa z dziećmi lub zwierzętami, jak skakanie, bieganie, czy zabawy ruchowe są świetnym sposobem na aktywność

8. Sprzątanie jako trening? Odkurzanie, mycie okien czy schylanie się podczas układania rzeczy świetnie aktywuje mięśnie. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki