Jak wygodnie pracować w maseczce ochronnej? RADY
Noszenie maseczki przez cały dzień w pracy nie jest bynajmniej wygodne. Ale w przypadku niektórych zawodów i stanowisk jest to obowiązkowe - nakazuje to rozporządzenie, które obowiązuje od 16 kwietnia. Niekiedy sugeruje to również zdrowy rozsądek. Jak pracować w maseczce ochronnej, o czym trzeba pamiętać, a czego nie robić?
Kto musi nosić w pracy maseczkę? Zgodnie z przepisami są to te osoby, które pracują w miejscach użyteczności publicznej - na przykład w urzędach, sądach, na uczelniach, w szkołach, na poczcie, w banku, handlu czy gastronomii, i mają bezpośredni kontakt z interesantami lub klientami.
Maseczka chroni wtedy obie strony: ciebie, i osobę, z którą masz kontakt. Jednak chyba nikomu nie jest wygodnie w maseczce pracować: skóra pod nią się poci, naciągnięte gumki boleśnie wrzynają się w skórę za uszami, a osoby noszące okulary często mają zaparowane szkła.
Jak pracować w maseczce ochronnej, by nie stało się to torturą? Jak często ją wymieniać i gdzie wyrzucać? I przede wszystkim - jak poradzić sobie z tym, co wtedy najbardziej dokucza?
Jeśli nosisz okulary, które tuż po założeniu maseczki zaczynają ci zachodzić parą, poświęć chwilę na staranne wyprofilowanie drucika, który jest na górze maseczki - po to, by między tkaniną, a skórą nie było przerwy.
Możesz też skorzystać ze sposobów opisanych w tych artykułach:
- Maseczka ochronna a okulary: jak ją nosić, by nie parowały
- Maseczka i zaparowane okulary? Poznaj SKUTECZNE PREPARATY od optyka
Gdy po kilku godzinach w maseczce skóra za uszami robi się podrażniona, można nasmarować te miejsca cienką warstwą tłustego kremu ochronnego. Ale naprawdę cienką - jeśli będzie go za dużo, maseczka zacznie się zsuwać, powstaną też bolesne odparzenia.
Więcej informacji znajdziesz tu:
W maseczce trudno ci się oddycha? Nie tylko tobie! Rozwiązaniem są specjalne maseczki z zaworkiem, w których oddycha się lepiej niż w tych z tkaniny. Warto też skorzystać z podpowiedzi eksperta i nauczyć się prawidłowo oddychać.
Szczegóły tu:
Nosząc maseczkę w pracy trzeba też pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa. Najważniejsza to taka, że maseczkę trzeba wymienić na kolejną za każdym razem, kiedy zrobi się wilgotna od oddechu. A co ile czasu - to zależy od typu maseczki.
Niektóre można nosić przez dwie, trzy godziny, inne zaledwie przez kilkanaście minut. Trzeba to zrobić, gdyż wilgotna maseczka traci swoje właściwości i sama może stać się źródłem infekcji.
Gdy zdejmiesz maseczkę jednorazową, wyrzuć ją do kosza na odpady zmieszane - kosz musi być zamykany, a jeśli nie jest, maseczkę trzeba włożyć dodatkowo do foliowej torebki i szczelnie zawinąć. A następnie umyć ręce. Maseczkę wielorazową po zdjęciu włóż do foliowej torby, szczelnie ją zawiąż, schowaj, a następnie umyj ręce.
Polecamy także:
- Jak zrobić filtr do maseczki w domu?
- Jak przekonać 5-latka do maseczki?
- Pocą ci się dłonie w jednorazowych rękawiczkach? Zobacz, co zrobić.
- Jak używać rękawiczek jednorazowych, by nie stały się źródłem zakażenia?
- Seks wzmacnia odporność - czy chroni przed koronawirusem?
- WHO ostrzega, że druga fala epidemii jest pewna - Polacy boją się jednak innej choroby
- Czy wkrótce znów ruszą baseny i kluby fitness?