Jak wybrać rybę na święta? Na opakowaniu szukaj tego symbolu
Wybierając w sklepie rybę - nie tylko na świąteczny stół - patrzymy zwykle na jej wygląd, sprawdzamy też zapach. Ale liczy się nie tylko to, czy ryba ma różowe skrzela i jest świeża. Warto również sprawdzić, czy złowiono ją w odpowiedzialny sposób. O tym, czy tak jest, podpowiada specjalny znak umieszczony na opakowaniu.
Ryby na wigilijnym stole
Ryba po grecku, sałatka śledziowa, karp w galarecie, śledzie po kaszubsku czy w śmietanie, łosoś, czy inne gatunki dzikich ryb jak co roku zagoszczą na naszych wigilijnych stołach. Jednak - o czym co roku przypomina organizacja pozarządowa MSC - to, czy będziemy mogli jadać je również w przyszłości, zależy od tego, co wybierzemy dziś, podczas najbliższych zakupów.
Przeciętnie mieszkaniec Ziemi zjada rocznie 20,2 kg ryb i owoców morza - liczba ta stale rośnie. A rosnące zapotrzebowanie oznacza również, że z roku na rok rośnie liczba połowów. Z raportu ONZ „The State of World Fisheries and Aquaculture 2022” wynika, że z roku na rok coraz więcej światowych zasobów dzikich ryb jest przełowionych. Nadmierne połowy dotyczą już ponad 1/3 stad ryb, a odsetek ten jest ponad trzy razy wyższy niż jeszcze w połowie lat 70-tych.
Szukaj ryb z certyfikatem
Nie musimy rezygnować z ryb, jednak by nasze zakupy nie były obciążeniem dla środowiska, róbmy je rozsądnie. Co to oznacza w praktyce? Eksperci organizacji MSC radzą, by na świąteczny stół wybierać ryby, które pochodzą ze zrównoważonych, certyfikowanych połowów.
Takie ryby - w przypadku ryb dzikich - oznaczone są niebieskim znakiem MSC, który potwierdza, że pochodzą z dobrze zarządzanych, stabilnych łowisk, spełniających Standardy Zrównoważonego Rybołówstwa MSC. Połowy na tych łowiskach nie zaburzają równowagi ekosystemu morskiego, nie zagrażają też innym morskim zwierzętom, takim jak żółwie, delfiny, czy morświny.
Jak wyjaśnia Anna Dębicka, dyrektorka Programu MSC w Polsce i Europie Centralnej: - Wybierając ryby ze znakiem MSC, wspieramy tych rybaków, którzy działają w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem środowiska, tak by ekosystemy morskie pozostały zdrowe i pełne ryb.
Obecnie w polskich sklepach sprzedawanych jest blisko 400 różnych produktów z ryb i owoców morza, oznaczonych niebieskim certyfikatem MSC.
Śledzie pod szczególnym nadzorem
Zdaniem ekspertów szczególnej uwagi wymagają śledzie - jedne z najpopularniejszych ryb w Polsce. Od wielu lat stanowią one nieodłączny element kolacji wigilijnej. Tymczasem ich stada są coraz mniejsze, co wynika m.in. z połowów powyżej poziomów, jakie zalecają naukowcy.
Dlatego w przypadku tych ryb szczególnie ważne jest to, by sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów. – Apelujemy do konsumentów, by w obecnej sytuacji zwracali szczególną uwagę, czy kupowany przez nich śledź posiada certyfikat MSC. W ten sposób wspieramy najbardziej odpowiedzialne firmy, które wykonały ważną dla środowiska pracę i zdecydowały się na zmianę źródeł surowca, tak by oferowane przez nie śledzie wciąż były odpowiedzialnym i zrównoważonym wyborem. - podkreśla Anna Dębicka.