Jak wspomóc odporność organizmu w dobie pandemii? Nowe ustalenia
Szczepionki znacznie zmniejszyły ryzyko ciężkiej infekcji SARS-CoV-2, jednak niektóre osoby wykazują słabą reakcję na szczepienie. Według American Journal of Medicine, szczepionki przeciw COVID-19 powinny być uzupełnione dietą roślinną. Badania sugerują, że dieta wegańska zwiększa skuteczność szczepionek i zmniejsza zachorowalność i śmiertelność związaną z COVID.
W niedawno opublikowanym badaniu „Shoring Up Vaccine Efficacy”, które ukazało się w American Journal of Medicine, autorzy twierdzą, że w dobie pandemii, oprócz szczepień pracownicy służby zdrowia powinni zalecać pacjentom diety roślinne, aby poprawić ich zdrowie i zmniejszyć podatność na COVID-19.
Badanie z 2021 r., które obejmowało pracowników służby zdrowia w sześciu krajach wykazało, że osoby stosujące diety w dużej mierze oparte na roślinach miały o 73% mniejsze szanse na rozwój umiarkowanego lub ciężkiego COVID-19 w porównaniu z osobami stosującymi inne diety.
„Korzyść ta może wynikać z faktu, że diety roślinne wiążą się ze znacznie niższą masą ciała, niższym ryzykiem nadciśnienia, niższym poziomem lipidów w osoczu i niższym ryzykiem cukrzycy” – mówi dr Saray Stancic, dyrektor ds. edukacji medycznej w non-profit Physicians Committee for Responsible Medicine i wykładowca Rutgers New Jersey Medical School. „Zdrowa dieta wegańska może przynieść korzyści dużej grupie osób, które nie reagują odpowiednio na szczepienie, ale nie mają klasycznej immunosupresji”.
„Na dzień 18 listopada 2020 r, ponad 60% hospitalizacji z powodu COVID-19 było związanych z otyłością, nadciśnieniem, cukrzycą lub niewydolnością serca” – mówi dr Stancic. „Sugerujemy, że kluczową częścią naszej strategii szczepień powinno być wzmocnienie zdrowia kardiometabolicznego pacjenta w możliwie największym stopniu”.
Polecany artykuł:
Jak zmniejszyć podatność na zachorowanie na COVID-19?
Aby poprawić zdrowie i zmniejszyć podatność na COVID-19 i inne choroby, autorzy sugerują trzy kluczowe strategie:
- Lekarze powinni zachęcać pacjentów do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych, w szczególności nacisku na warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
- Lekarze powinni w trybie pilnym kierować pacjentów do dietetyków, w przypadkach, gdy zachodzi taka konieczność. Powinni także wprowadzać zalecenia żywieniowe do elektronicznej dokumentacji medycznej, aby pacjenci mogli mieć do nich dostęp poza gabinetem.
- Szpitale powinny uświadamiać w zakresie zdrowego odżywiania pacjentów, ich rodziny, osoby odwiedzające i personel, a także podawać pacjentom zdrową żywność.
„Aby program szczepień zadziałał, przekonanie ludzi do zakasania rękawów do szczepień jest jednym z kluczowych kroków” – mówi dr Stancic. „Poprawa ich zdolności do reagowania na szczepionkę to kolejna rzecz. Dowody zdecydowanie sugerują, że pilne zajęcie się podstawowymi schorzeniami na początek, poprzez zastosowanie zdrowej diety, nie tylko zmniejszyłoby prawdopodobieństwo ciężkiej infekcji i śmierci; z czasem może również pomóc szczepionkom w lepszym działaniu”.
Źródło:
- Shoring Up Vaccine Efficacy, Saray Stancic, Josh Cullimore, Neal D. Barnard, DOI:https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2021.09.002, dostęp online: 6.10.2021
Porady eksperta