Światowy Dzień Udaru Mózgu - bezpłatne konsultacje z ekspertami

2017-10-26 14:50

W niedzielę, 29 października 2017 roku, z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w warszawskim ośrodku Terapia neurologiczna samodzielni odbędą się całodzienne ogólnodostępne, bezpłatne prezentacje, konsultacje i instruktaże ekspertów oraz ocena czynników ryzyka wystąpienia udaru. Wszystko po to, aby edukować oraz wesprzeć chorych i ich bliskich.

Światowy Dzień Udaru Mózgu - bezpłatne konsultacje z ekspertami
Autor: thinkstockphotos.com

image002.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Udar mózgu to obecnie pierwsza przyczyna niepełnosprawności, a trzecia w kolejności najczęstsza przyczyna śmierci Polaków. Szacuje się, że co osiem minut ktoś doznaje udaru mózgu. Już teraz oznacza to ponad 70 tys. przypadków rocznie, ale eksperci alarmują, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba udarów znacząco wzrośnie. Co istotne udar może się przytrafić każdemu, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W grupie ryzyka jest ponad 5 mln Polaków, wśród nich znajdują się osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, jak migotanie przedsionków, a także osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu i cukrzycą.

- Za ryzyko wystąpienia udaru mózgu w dużej mierze odpowiadają czynniki, na które mamy wpływ, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Jednocześnie należy pamiętać, że nasze szanse zachowania zdrowia zwiększa nie tylko świadomość tego, jak udarowi mózgu można zapobiegać, ale też i wiedza na temat postępowania w przypadku jego wystąpienia  -  mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

Niska świadomość społeczna na temat symptomów choroby sprawia jednak, że wiele osób zbyt późno wzywa pomoc, przez co aż 70 proc. pacjentów po udarze mózgu zmaga się z niepełnosprawnością. W praktyce oznacza to trudności w wykonywaniu codziennych czynności i zależność od innych osób.

- Niezwykle ważna jest dla nas pomoc chorym w dążeniu do ograniczenia długofalowych skutków udaru oraz wsparcie ich w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami i stopniowym powrocie do życia społecznego i zawodowego -  mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

W ramach Światowego Dnia Udaru Mózgu Fundacja Udaru Mózgu oraz ośrodek Terapia neurologiczna samodzielni pod patronatem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego zapraszają wszystkich chętnych do udziału w społecznej akcji edukacyjnej, podczas której będzie można zapoznać się z informacjami na temat profilaktyki udarowej, możliwości terapii oraz wsparcia osób po udarze mózgu.

Uczestnicy będą mogli m.in. bezpłatnie zidentyfikować czy występują u nich czynniki ryzyka udaru, dowiedzieć się o najnowszych możliwościach leczenia i terapii osób po udarze mózgu, dowiedzieć się, w jaki sposób finansować terapię po udarze oraz porozmawiać z fizjoterapeutą, neurologiem, dietetykiem, terapeutą zajęciowym, prawnikiem, neuropsychologiem, neurologopedą, a także pracownikami organizacji zrzeszających pacjentów i ich bliskich.

Pełny program wydarzenia oraz lista ekspertów dostępne są na stronie: www.samodzielni.com.pl/warsztaty

Warto wiedzieć

W niedzielę 29 października z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w warszawskim ośrodku Terapia neurologiczna samodzielni (przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 18)odbędą się całodzienne ogólnodostępne, bezpłatne prezentacje, konsultacje i instruktaże ekspertów oraz ocena czynników ryzyka wystąpienia udaru. Wszystko po to, aby edukować oraz wesprzeć chorych i ich bliskich. Udział jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej: www.samodzielni.com.pl/warsztaty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki