Jak uchronić się przed cukrzycą ciążową? Ta dieta może pomóc
Na to, czy u kobiety spodziewającej się dziecka rozwinie się cukrzyca ciążowa, wpływ mają różne czynniki - w tym otyłość oraz nawyki żywieniowe. Fińskie badanie wykazało, że ryzyko cukrzycy ciążowej, szczególnie u kobiet, które jeszcze przed ciążą miały nadwagę lub chorowały na otyłość, może zmniejszyć dieta przeciwzapalna. Czyli jaka?
Cukrzyca ciążowa dotyka nawet co piątą przyszłą mamę. Jej skutki mogą być groźne zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka - u kobiety zwiększa ryzyko stanu przedrzucawkowego i rozwoju cukrzycy typu 2, u dziecka natomiast - ryzyko makrosomii (czyli nadmiernej masy w stosunku do wieku płodowego) i otyłości.
Za kluczowe czynniki przyczyniające się do rozwoju cukrzycy ciężarnych uznawane są otyłość i nawyki związane ze stylem życia, w tym zwłaszcza rodzaj diety.
Okazuje się, że zmiana niekorzystnych nawyków żywieniowych najpóźniej na początku ciąży może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Do takiego wniosku doszli fińscy badacze z Uniwersytetu w Turku i tamtejszego Szpitala Uniwersyteckiego, którzy zbadali związek między rodzajem diety a wystąpieniem cukrzycy ciążowej u 351 kobiet z nadwagą lub otyłością.
Spożycie składników odżywczych przez kobiety obliczono, analizując prowadzone przez nie dzienniczki żywieniowe, na podstawie których rozpoznano dwa wzorce żywieniowe, zdrowszy i niezdrowy. Ogólną jakość diety w stosunku do zalecanej opisano w badaniu wskaźnikiem jakości diety, a potencjał zapalny wskaźnikiem zapalenia.
Badanie wykazało, że dieta zwiększająca stan zapalny niskiego stopnia, będąca mediatorem insulinooporności - a więc wysoko przetworzona, bogata m.in. w cukry czy tłuszcze nasycone - zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej, szczególnie u kobiet z nadwagą i otyłością.
Ryzyko to zmniejsza natomiast dieta o niskim potencjale zapalnym, w której obecne są takie produkty jak warzywa i owoce, żytnie pieczywo i makarony, ryby, margaryna o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, czy oleje roślinne - produkty te są bowiem bogate w witaminy, minerały, błonnik i/lub nienasycone kwasy tłuszczowe, mają więc niski potencjał zapalny.
Jak skomentowała jedna z autorek badania, Lotta Pajunen z Instytutu Biomedycyny Uniwersytetu w Turku: „Wyniki naszych badań pokazują, że przestrzeganie zdrowej diety we wczesnej ciąży zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej”.
„Jedzenie warzyw, owoców, jagód i produktów pełnoziarnistych oraz produktów zawierających tłuszcze nienasycone jest szczególnie ważne. Te pokarmy zmniejszają stany zapalne w organizmie, a tym samym również ryzyko cukrzycy ciążowej. Matki, które mają nadwagę lub są otyłe jeszcze przed ciążą, powinny zmienić swoje nawyki żywieniowe najpóźniej we wczesnej ciąży” – skomentowała profesor nadzwyczajny ds. żywienia Kirsi Laitinen z Uniwersytetu w Turku, kierująca grupą naukowców, która przeprowadziła badanie.
Porady eksperta
Polecany artykuł: