Jak pozbyć się os? Sprawdź, jak bezpiecznie usunąć gniazdo os

2020-05-20 16:46

Masz osy pod balkonem albo przy dachu? Uważaj, bo mogą użądlić. Zobacz, jak bezpiecznie pozbyć się gniazda os i co zrobić, gdy użądli cię osa.

Jak pozbyć się gniazda os? Oto rady, jak zrobić to bezpiecznie
Autor: Getty images

Osy to częsty problem mieszkańców zarówno domków jednorodzinnych, jak i bloków. Osy robią gniazda w różnych miejscach pod balkonem, dachem, nad markizą tarasową… 

Trzeba uważać, bo osy – choć są bardzo pożyteczne (polują na larwy, mszyce, muchy i inne szkodniki), mogą żądlić. Kilka użądleń np. dziecka może być niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza, jeśli okaże się ze ofiara owadów jest alergikiem. Zobacz, jak usunąć bezpiecznie gniazdo os i jak pozbyć się niewygodnych skrzydlatych lokatorów.

Czytaj: Pszczoła, osa, szerszeń, trzmiel - różnice

SZERSZEŃ - jak wygląda? Jak usunąć gniazdo? Co robić, gdy atakuje?

Jak zapobiec powstawaniu gniazda os?

Wiele owadów nie zakłada nowych gniazd, jeśli w pobliżu znajduje się już inne. Można to wykorzystać wieszając na dworze sztuczne gniazdo. Kupisz je w internecie lub sklepach z artykułami ogrodniczymi i budowlanymi. 

Staraj się też już na początku sezonu bacznie obserwować swój dom i jego otoczenie, Gdy tylko zobaczysz (lub usłyszysz), że osy próbują gdzieś założyć gniazdo, od razu je zlikwiduj. Łatwiej to zrobić, gdy gniazdo jest niewielkie i zawiera dopiero kilka komórek.

Zrzuć je i podepcz. Gdy jest nieco większe, ubierz się wcześniej w ochronny strój i rękawiczki. Gdy gniazdo jest duże, zachowaj szczególna ostrożność i po prostu zadzwoń po specjalistyczną firmę, która zajmuje się walką z owadami. 

Osy w ogrodzie - jak pozbyć się os z ogrodu
Warto wiedzieć

Większość os na ogół nie jest zainteresowana ludźmi, jeśli więc gniazdo znajduje się w odległym miejscu ogrodu, zostaw je. Osy umierają zimą pod wpływem mrozu, przeżywa tylko tylko królowa, która wiosną zakłada nowe gniazdo.

Jak usunąć gniazdo os?

Aby pozbyć się os, najpierw trzeba je zabić, a następnie usunąć gniazdo.  W celu unicestwienia owadów najlepiej użyć preparatów w sprayu - są bezpieczniejsze i skuteczniejsze od domowych sposobów.

Najlepiej zabrać się za to wieczorem lub wczesnym rankiem. Ubierz się tak, aby żadna część ciała nie była odkryta -  załóż grubą i przylegającą do ciała odzież.

Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami pryskając nim w stronę gniazda, a najlepiej do jego środka, stojąc tak daleko, jak to możliwe. Wpuszczenie preparatu do gniazda zabije osy,  które się w nim znajdują, a ponieważ pozostanie aktywny przez kilka godzin - także te, które będą powracać z żerowiska. 

Następnie musisz usunąć gniazdo, aby zapobiec powrotowi owadów. Gdy zauważysz, że osy przestały wlatywać i wylatywać z gniazda, zrzuć je i usuń: spal, albo zapakuj gniazdo w torbę i wynieś np. do lasu. 

Ważne dla bezpieczeństwa

  • Nie próbuj samodzielnie niszczyć dużego gniazda. Poproś o to profesjonalistę
  • Nie wlewaj łatwopalnych cieczy do gniazda na ziemi. Nie zadziała i wniknie do wód gruntowych i zanieczyści je. 
  • Nie próbuj niszczyć gniazda wrzącą wodą. To nie zadziała, a  jest niebezpieczne.

Co robić, gdy użądli osa?

Jeśli osoba, którą użądliła osa nie jest uczulona na jad (nie ma duszności, nie puchnie, nie traci przytomności), wystarczy obmyć miejsce użądlenia wodą z mydłem, aby usunąć jak najwięcej jadu. Zastosuj zimny okład w miejscu rany, aby zmniejszyć obrzęk i ból.

Pamiętaj, żeby nie stosować okładu z cebuli. To działa tylko na użądlenie pszczoły, której jad jest kwaśny. W przypadku silnie zasadowego jadu os, cebula nie zadziała. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki