Jak odróżnić hemoroidy od raka? Te objawy są kluczowe
Widzisz krew na papierze toaletowym i zastanawiasz się, czy to rak? Ślady krwi po skorzystaniu z toalety zawsze są niepokojące i nie wolno ich lekceważyć - taki objaw bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem. Warto jednak wiedzieć, że krwawienie z odbytu wcale nie musi świadczyć o nowotworze. Jego przyczyną mogą być również inne choroby i stany, w tym hemoroidy, które obecnie można skutecznie leczyć.
Krwawienie z odbytu to jeden z głównych objawów nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego - raka jelita grubego, odbytnicy, odbytu. Dlatego to właśnie te choroby często jako pierwsze przychodzą na myśl osobom, które zauważą ślady krwi na papierze lub świeżą krew w stolcu.
Wcale tak jednak być nie musi: najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu są bowiem hemoroidy - przekrwione, nadmiernie powiększone guzki krwawnicze (jamiste naczynia żylne, które naturalnie występują w odbycie).
W takiej sytuacji istotną wskazówką o miejscu krwawienia jest kolor krwi. Jasnoczerwona krew to krew świeża, pochodząca najczęściej z dolnego odcinka przewodu pokarmowego - okrężnicy czy odbytu (w którym lokują się również hemoroidy). Ciemnoczerwona krew może wskazywać na problemy z jelitem cienkim, z kolei w stolcach smolistych najczęściej stwierdza się obecność krwi pochodzącej z górnej części przewodu pokarmowego, np. z żołądka.
Objawy hemoroidów są bardzo charakterystyczne
To, czy przyczyną krwawienia są hemoroidy, można ocenić na podstawie objawów, jakie towarzyszą tej dolegliwości. A te objawy to:
- świeża, jasnoczerwona krew towarzysząca wypróżnieniu, zwłaszcza w przebiegu zaparć, kiedy oddanie stolca wymaga wysiłku
- uporczywe swędzenie i pieczenie w okolicy odbytu
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia
- ból, podrażnienie, dyskomfort w okolicy odbytu, odczuwalne zwłaszcza po wypróżnieniu
- śluz widoczny na bieliźnie i papierze toaletowym
- bolesne guzki wyczuwalne w okolicy odbytu - pojawiają się i cofają samoistnie do kanału odbytu.
Jak odróżnić hemoroidy od nowotworu? Podobieństwa i różnice
Powyższych objawów nie wolno lekceważyć, zwłaszcza jeśli w okolicy odbytu pojawi się guzek - koniecznie powinien obejrzeć go lekarz, który w razie potrzeby skieruje cię na dodatkowe badania.
Warto jednak wiedzieć, że oprócz podobieństw między hemoroidami a rakiem - takimi jak krwawienie czy guzek - nowotwory dają również inne charakterystyczne objawy, które nie występują przy hemoroidach.
W przypadku raka jelita grubego takimi objawami jest zmiana nawyków towarzyszących wypróżnieniu - konieczność oddania stolca może pojawiać się o zupełnie innych porach, niż wcześniej i są to na zmianę zaparcia i biegunki. Po wypróżnieniu często pojawia się uczucie parcia, konieczności dalszego opróżnienia pustych już jelit, chorzy mają również uczucie niepełnego wypróżnienia. W zaawansowanej fazie choroby stolce są wąskie, ołówkowate.
Pojawiają się też bóle brzucha, dyskomfort - gazy, wzdęcia (nie powodują ich hemoroidy), a także zmęczenie i osłabienie oraz utrata masy ciała. Nie ma natomiast objawów typowych dla hemoroidów, takich jak ból czy świąd w okolicy odbytu.
Z kolei krwawienie z odbytu, świąd, ból towarzyszący oddawaniu stolca, a także wyczuwalny palcem guz oraz śluzowa wydzielina z odbytu, które występują przy hemoroidach, to również najczęstsze objawy raka odbytu. Do innych objawów klinicznych tego nowotworu zaliczane są uczucie bolesnego parcia i ciała obcego w odbycie, a także powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych i nietrzymanie gazów. Objawy te powinny skłonić do konsultacji z lekarzem, gdyż tylko dokładne badania mogą wyjaśnić, co jest ich przyczyną.