Jak koimy nerwy podczas pandemii? Ciekawe badania!

2020-11-09 15:18

Zdaniem marki Fitbit, która zbadała aktywność swoich użytkowników na całym świecie od marca do września 2020 r., duża część Polaków poradziła sobie z nadmiarem stresu, rozpoczynając samodzielne ćwiczenia. Jakie aktywności cieszyły się największym powodzeniem?

Aktywność w czasie pandemii
Autor: Getty Images

Zamknięte baseny, siłownie, obostrzenia związane ze swobodnym wychodzeniem z domu - to wszystko mogło się przyczynić do pogorszenia stanu naszego zdrowia podczas pandemii. Aby sprawdzić skalę tego zjawiska, marka Fitbit - producent smartwatchy i opasek fitness - zbadała aktywność swoich użytkowników. Okazało się, że u wszystkich spadła znacząco dzienna liczba kroków (w niektórych regionach aż o 38%!), a także liczba aktywnych minut

Mimo wszystko z badania płynie optymistyczny wniosek - wprowadzone ograniczenia nie zmniejszyły naszej chęci do bycia aktywnym, mimo wszystko Polacy mobilizowali się do ruchu, tylko innego niż zwykle.

Spis treści

  1. Jakie aktywności podejmowaliśmy najchętniej?
  2. Jaki to ma wpływ na nasze zdrowie?

Jakie aktywności podejmowaliśmy najchętniej?

Z badania wynika, że co 8. Polak rozpoczął samodzielne ćwiczenia, które nie wymagały przebywania na siłowni. Jednocześnie w badaniu zaobserwowano znaczny wzrost intensywności aktywnych minut, czyli ćwiczenia, które wykonywaliśmy, były bardziej intensywne, mieliśmy po nich znacznie wyższe tętno - są to tzw. ćwiczenia kardio.  

I tak najchętniej wybierane aktywności to:

  • kickboxing
  • skakanka
  • jazda na rolkach
  • jazda na rowerze

Co ciekawe, podczas pandemii ogromną popularnością cieszyły się też typowe aktywności ciała i umysłu redukujące stres, takie jak:

Jak wyliczyli autorzy badania, liczba podejmowanych medytacji wzrosła aż o 2900 procent, i to w różnych grupach wiekowych! 

Jaki to ma wpływ na nasze zdrowie?

- Z medycznego punktu widzenia regularny wysiłek fizyczny jest korzystny dla zdrowia. Zmniejsza on bowiem ryzyko wystąpienia i nasilenie się chorób takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, choroba wieńcowa czy niewydolność serca, będących także czynnikami negatywnego przebiegu COVID-19. Ponadto regularna aktywność fizyczna wspomaga układ odpornościowy organizmu, ogranicza reakcję zapalną. Co prawda, nie chroni nas to przed samą infekcją, przed którą powinniśmy zabezpieczać się, stosując się do zalecanych metod, ale zmniejsza jej objawy i zwiększa szansę na łagodny przebieg - ocenia dr Łukasz Małek, kardiolog i kardiolog sportowy, Kierownik Poradni Kardiologii Sportowej w Instytucie Kardiologii w Warszawie.

Czytaj też:

Nowy sposób na zamknięte siłownie. Zajęcia fitness przeniosły się do szkoły tańca
Sonda
Czy siłownie i kluby fitness powinny być zamknięte?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki