Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty? Tak przyspieszysz planowaną wizytę

2024-07-01 8:22

Konsultacja ze specjalistą wymaga uprzedniego kontaktu z lekarzem rodzinnym i otrzymaniem skierowania. Jednak długie kolejki sprawiają, że czasem zastanawiamy się, jak długo jest ważne skierowanie. Przypominamy wszelkie niezbędne kwestie.

Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty? Tak przyspieszysz planowaną wizytę
Autor: Fot. Getty Images

Leczenie na NFZ wiąże się z określonymi zasadami, a jedną z nich jest posiadanie skierowania. Wbrew pozorom to dość pomocne. W przeciwnym razie kolejki do specjalistów byłyby jeszcze dłuższe, gdyby każdy, bez wcześniejszej konsultacji i omówienia dolegliwości zapisywałby się do medyków o określonej specjalizacji. Jednak czasem zdarzy się nam zapomnieć niektóre fakty, dlatego rozwiewamy wątpliwości.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Jak długo ważne jest skierowanie do poradni specjalistycznej?

Warto przypomnieć, że skierowanie do specjalisty na NFZ to możliwość bezpłatnego leczenia np. u kardiologa, ortopedy, chirurga etc. Tego rodzaju świadczenia realizowane są w poradniach specjalistycznych znajdujących się w przychodniach lub na terenie szpitali. 

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że skierowanie do poradni specjalistycznej jest ważne do czasu ustania przyczyny, z jakiej było wystawione. Natomiast Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że jeżeli nie podjęliśmy leczenia w ciągu ostatnich 730 dni od momentu wystawienia skierowania, może być konieczna aktualizacja danego skierowania. To dość logiczne, ponieważ  po 2 latach mogło się wiele zmienić w stanie zdrowia pacjenta.

Jeśli jednak umówimy wizytę, np. telefonicznie, bądź osobiście, to bezwzględnym warunkiem do jej przeprowadzenia jest dostarczenie skierowania w ciągu 14 dni od momentu dokonania rejestracji. W przeciwnym razie pacjent zostaje wykreślony z listy.

Zaznaczamy również, że od 2021 roku obowiązują e-skierowania do specjalisty. Lekarz w systemie może także wystawić skierowanie do szpitala, czy na rehabilitację. Co ważne, posiadając taką formę, pacjent jest zwolniony ze wspomnianego obowiązku dostarczenia skierowania w ciągu 14 dni do placówki, gdzie będzie realizowane świadczenie.

Czy skierowanie na rehabilitację ma termin ważności?

Inaczej jest w przypadku skierowania na rehabilitację. Okres ważności wynosi 30 dni, a to oznacza, że musimy je zarejestrować w miejscu, gdzie chcemy odbywać leczenie przed upływem 30 dni. 

Należy bezwzględnie przestrzegać tej zasady, nawet jeśli terminy realizacji świadczenia są odległe. W przeciwnym razie nie będziemy mogli uczęszczać na zaleconą rehabilitację na NFZ.

Jak przyspieszyć wizytę na NFZ? Rzecznik podpowiada

Kolejki do specjalistów na NFZ to ogromna bolączka. Niemniej Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przypominają, że jedno skierowanie uprawnia do leczenia w jednej placówce. A zapisywanie się w kilku miejscach tylko wydłuża kolejki. 

Dlatego chcąc przyspieszyć wizytę u specjalisty, dużo lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalnej platformy NFZ. Listę oczekujących na badania diagnostyczne, czy wizytę u lekarza można sprawdzić na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl. 

Wystarczy wpisać województwo, miejscowość i podać rodzaj interesującego nas świadczenia, by dowiedzieć się, gdzie jest najmniejsza kolejka i tam się zgłosić.

Skierowanie od lekarza prywatnego na NFZ - czy można je dostać?

Kolejną istotną kwestią jest fakt, że często korzystamy z prywatnej opieki medycznej, np. z pomocy lekarza rodzinnego, kiedy nie uda się nam dodzwonić do przychodni, a czujemy się fatalnie. I tu pojawia się pytanie, czy na wizycie prywatnej lekarz może wystawić skierowanie do specjalisty na NFZ? 

Otóż może, jest jednak jedno “ale”, otrzymane skierowanie pozwala wykonać badania, czy uprawnia do ubiegania się o rehabilitację, natomiast koszty ponosi pacjent z własnej kieszeni i o tym trzeba pamiętać.

Natomiast jeśli u lekarza prywatnego otrzymamy skierowanie do szpitala, to jest ono tak samo honorowane jak w przypadku wizyty w przychodni na NFZ. A to oznacza, że możemy je przedłożyć w szpitalu i nie będziemy ponosić żadnych kosztów leczenia, tylko dlatego, że skierowanie na hospitalizację wydał lekarz w prywatnym gabinecie.

Czy lekarz rodzinny może dać skierowanie na tomograf?

Kolejki do specjalistów sprawiają, że bywa, iż zastanawiamy się, czy lekarz rodzinny może dać skierowanie na tomograf. Dzięki temu nie musimy płacić za badanie, a jego ewentualne wyniki mamy szansę przedłożyć na prywatnej wizycie, na którą nie będzie trzeba czekać miesiącami. 

Przypominamy, że wraz z  wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od 1 października 2022 roku rozpoczęto realizację założeń opieki koordynowanej w POZ. 

A to oznacza, że przychodnie, które dołączyły do programu, dają pacjentowi szansę na skrócenie drogi do diagnostyki. Wówczas lekarz POZ może wystawić skierowanie na tomografię komputerową (TK).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki