Jak bezpiecznie wyczyścić smartfon?
Na ekranie smartfona jest więcej zarazków, niż w toalecie, na rączce sklepowego koszyka czy na banknotach. A ponieważ trzymasz go w rękach kilkadziesiąt razy dziennie, a podczas rozmowy przykładasz do twarzy, należy go regularnie czyścić. Jak to zrobić, by nie zaszkodzić ani urządzeniu, ani sobie?
Z badań CBOS przeprowadzonych w 2017 roku wynika, że z telefonów komórkowych korzysta 92 proc. dorosłych Polaków - ponad połowa, bo 57 proc. używa smartfonów. Inne badania pokazują, że wiele osób sięga po telefon od razu po przebudzeniu, w ciągu dnia stara się z nim nie rozstawać, korzystając z niego nawet w toalecie.
Z kolei liczne badania wykazały, że nasze telefony to źródło zarazków: bytują na nich zarówno bakterie, w tym szczepy gronkowca Staphylococcus aureus MRSA, czy E.Coli, jak i grzyby oraz wirusy, również koronawirusy.
Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>
A ponieważ koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na różnych powierzchniach od kilku godzin do nawet kilku dni, telefon należy dokładnie czyścić - zwłaszcza, że w trakcie rozmowy zbliżamy go do ust, co znacząco zwiększa ryzyko zainfekowania. Wirusa można również przenieść, dotykając telefonu, a następnie okolic swoich oczu, nosa, albo ust.
Telefon należy czyścić regularnie, minimum raz dziennie i zawsze po powrocie do domu
Warto jednak pamiętać, że smartfon to delikatne urządzenie i czyścić go w taki sposób, by go nie uszkodzić. Dlatego w pierwszej kolejności upewnij się, czy producent twojego modelu telefonu określił (np. w instrukcji) sposób czyszczenia telefonu i rodzaj dozwolonych środków.
Wytyczne dla swoich telefonów ma np. Apple - urządzenia tej marki pokryte są powłoką odporną na tłuszcz, którą mogą uszkadzać zwykłe płyny do czyszczenia smartfonów. W przypadku iPhonów należy czyścić je albo chusteczkami marki Clorox (co zaleca producent), albo miękką, lekko wilgotną chusteczką z mikrofibry nasączoną ciepłą wodą z mydłem, zabezpieczywszy uprzednio otwory w obudowie.
Dla wielu innych modeli najbezpieczniejsze są specjalne wilgotne chusteczki do dezynfekcji oraz płyny do czyszczenia telefonów, które można kupić choćby przez internet w sklepach ze sprzętem RTV, a także ściereczki z mikrofibry, które nie rysują szklanych powierzchni (takie, jak do czyszczenia okularów).
Wodoszczelne smartfony można bezpiecznie myć ciepłą wodą z mydłem
Samo czyszczenie smartfona jest już banalnie proste.
- Zanim zaczniesz czyścić telefon, wyłącz go i odłącz od ładowania lub innych kabli.
- Usuń z ekranu okruszki. Upewnij się również, czy nie ma ich na ściereczkach lub chusteczkach, którymi będziesz czyścić ekran - mogłyby go porysować.
- Jeśli stosujesz płyn, nie spryskuj nim bezpośrednio urządzenia, lecz nasącz nim ściereczkę i dokładnie przetrzyj obudowę oraz ekran.
Przydatne informacje znajdziesz również na poniższym filmie:
Po wyczyszczeniu smartfona trzeba koniecznie umyć ręce
Polecamy też:
- Wychodzisz z domu? Zobacz co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem
- Jak działają płyny i żele antyseptyczne do rąk?
- Teleporada krok po kroku
- Jak przebiega COVID-19? Analiza dzień po dniu