Jak bezpiecznie korzystać z wybielacza, aby odkazić dom, ale nie zrobić sobie krzywdy?
Statystyki pokazują, że od czasu epidemii wzrosła liczba pacjentów zgłaszających się na ostry dyżur w powodu zatrucia wybielaczem czy innymi silnymi środkami czystości. Jak uniknąć takiej sytuacji i jak bezpiecznie odkażać dom?
CDC, czyli agencja rządowa Stanów zjednoczonych do spraw zdrowia podała, że od czasu pandemii wzrosła liczba zatruć, poparzeń i innych dolegliwości związanych z nieprawidłowym stosowaniem płynów do czyszczenia. Pacjentów którzy ucierpieli w wyniku stosowania wybielaczy i środków dezynfekujących wzrosła odpowiednio o 20,4% i 16,4% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
Żrące płyny do mycia toalet, powierzchni kuchennych czy innych sprzętów są skuteczne, ale niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. I chociaż trzeba ich używać, aby zabić szkodliwe drobnoustroje, zwłaszcza koronawirusa, to jednak trzeba to robić rozsądnie i zgodnie z zasadami. Jakimi?
Jak prawidłowo używać wybielacza i płynów dezynfekujących?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych domowych środków czyszczących, a na każdym z nich znajduje się instrukcji stosowania. Mało kto ją jednak czyta. Zdaniem specjalistów, najgroźniejsze dla zdrowia są wybielacze.
To świetne produkty, które pomagają utrzymać dom w czystości i które zabijają wirusy i bakterie, dlatego w czasie pandemii można je znaleźć w każdym domu. Ale to jednocześnie środki bardzo niebezpieczne, jeśli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności.
- Używaj tylko zalecanej ilości wybielacza. Koronawirus dość łatwo ginie pod wpływem wybielacza, ale nie zabijesz go "bardziej", jeśli użyjesz płynu dezynfekującego w stężeniu większym niż zalecane na opakowaniu. Mocne stężenie wybielacza może uszkodzić drogie oddechowe i skórę.
- Nie mieszaj wybielacza z żadnym innym środkiem czyszczącym - zwłaszcza z amoniakiem. Największym problemem związanym ze stosowaniem wybielacza jest to, że ludzie często mieszają go z innymi środkami czyszczącymi. Nie wolno tego robić - wybielać miesza się tylko z wodą. Szczególnie ważne jest unikanie mieszania wybielacza z amoniakiem, który znajduje się w wielu domowych środkach czyszczących, takich jak środki do czyszczenia okien i podłóg (zawsze patrz na etykietę, jakie składniki zawiera środek, który stosujesz). Mieszanie wybielacza z amoniakiem może spowodować uwolnienie toksycznego gazu chloraminowego - który może wytwarzać kwas w płucach podczas wdychania - i może być śmiertelny . Mieszanie wybielacza z amoniakiem może powodować ból w klatce piersiowej i duszność i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
- Używaj wybielacza w rękawiczkach. CDC zaleca noszenie gumowych lub lateksowych rękawiczek podczas wszelkiego rodzaju dezynfekcji. To szczególnie ważne w czasie stosowania wybielacza, ponieważ jest to ostry środek żrący, zwłaszcza przed zmieszaniem go z wodą. Może powodować podrażnienia skóry: pokrzywkę, wysypkę lub inne.
- Używaj wybielacza w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Dostęp świeżego powietrza jest kluczowy podczas sprzątania z wybielaczem: jego wdychanie może powodować podrażnienie dróg oddechowych, a także podrażnienie nosa. Nie próbuj czyścić małej łazienki z zamkniętymi drzwiami.Jeśli odczuwasz ból gardła,kaszel, trudności w oddychaniu, ból powstający podczas oddychania i świszczący oddech lub pieczenie oczu po czyszczeniu domu wybielaczem, natychmiast otwórz okno.
- Jeśli poczujesz się źle podczas używania wybielacza lub innego środka czyszczącego - natychmiast wezwij pomoc. Jeśli ty lub ktoś z domowników, ma niepożądane objawy spowodowane wdychaniem lub spożyciem wybielacza, natychmiast zadzwoń pod numer 112