Jadowity pająk panoszy się w Polsce. Czy jest się czego bać?

2024-06-25 9:31

Pająki są stworzeniami, które przerażają niejedną osobę. Tygrzyk paskowany nie jest wyjątkiem. Zwłaszcza że zalicza się do największych arachnidów, które możemy spotkać w naszych kraju. Co więcej jest też jadowity. Co się stanie, jeśli cię ugryzie?

Jadowity pająk panoszy się po Polsce. Czy jest się czego bać?
Autor: fot. Getty Images Jadowity pająk panoszy się po Polsce. Czy jest się czego bać?

Tygrzyk paskowany - jeden z największych pająków w Polsce

Tygrzyk paskowany jest jednym z największych, a przy okazji najładniejszych pająków, które możemy znaleźć na terenie naszego kraju. Jest on bardzo bliskim krewnym pająka krzyżaka, którego kojarzą niemal wszyscy.

Samica tygrzyka paskowanego może osiągać długość do nawet 25 mm. Pokryta jest ona szczecinką srebrnoszarych włosków, a na jej jaskrawożółtym odwłoku możemy znaleźć czarne, poprzeczne paski. Swoim ubarwieniem może więc przypominać nieco osę, od czego mogła się wziąć jego angielska nazwa wasp spider, oznaczająca pająka-osę. 

Samiec jest znacznie mniejszy od samicy i zazwyczaj nie przekracza 7 mm długości. Jego odwłok jest srebrzystoszary z jedną podłużną szarą plamką na środku i czarnymi kropkami po bokach. Ponieważ dzięki ubarwieniu doskonale się maskuje, odnalezienie samca w środowisku naturalnym jest zdecydowanie trudniejsze, niż w przypadku samicy.

Czy tygrzyk paskowany jest w Polsce?

Jeszcze około 200 lat temu pająki te żyły wyłącznie w ciepłych krajach położonych nad Morzem Śródziemnym. Później zaczęły się rozprzestrzeniać. Na początku w Polsce pojawiały się w Wielkopolskim Parku Narodowym i w Galicji. Obecnie obszar, na którym można je spotkać poszerza się, a pająk ten stał się stosunkowo powszechny. 

Zazwyczaj tygrzyku preferują otwarte i nasłonecznione łąki, gdzie ich zagęszczenie jest dość duże. Średnio wynosi nawet trzy osobniki na metr kwadratowy. Przez długi czas ten pająk był gatunkiem objętym ochroną prawną, jednak w 2011 roku został wykreślony z tej listy.

Wyrzucił na śmietnik olbrzymiego pająka w Dąbrowie Górniczej

Czy tygrzyk paskowany może ugryźć?

Warto pamiętać, że pająk tygrysi jest gatunkiem jadowitym. Mimo że jest dość płochliwym gatunkiem, może bywać niebezpieczny. Zazwyczaj jednak do ukąszenia dochodzi, kiedy pajęczak czuje się zagrożony.

Jego jad porównuje się do jadu osy czy pszczoły. Po ugryzieniu może więc pojawić się miejscowa opuchlizna, zaczerwienienie, pieczenie albo swędzenie. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Takie objawy są normalne i nie powinny niepokoić, ponieważ zazwyczaj bardzo szybko ustępują. 

Czy tygrzyk paskowany jest groźny dla człowieka?

Sytuacja może się znacznie skomplikować, jeśli ugryziona zostanie osoba, która jest uczulona na jad pająka. Może wówczas dojść nawet do silnej reakcji alergicznej, której objawami zazwyczaj są: obrzęk gardła, duszności, bóle głowy, zaburzenia świadomości oraz silny ból. Osoba ugryziona powinna zostać jak najszybciej zostać przewieziona do szpitala.

Sonda
Boisz się pająków?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki