Izolatoria dla chorych na COVID-19 w hotelach i sanatoriach
Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, hotele, obiekty uzdrowiskowe, a nawet domy akademickie będą zamieniane w specjalne izolatoria dla osób chorych na COVID-19. Szczegółowe wytyczne co do działalności izolatoriów znalazły się w nowym rozporządzeniu ministerstwa zdrowia. Pierwsze izolatoria powstały już w województwach: lubelskim, małopolskim, śląskim i kujawsko-pomorskim. Pobyt w izolatorium sfinansuje NFZ.
Izolatoria: gdzie są tworzone?
W izolatoria mogą czasowo zamienić się hotele, akademiki, sanatoria lub inne tego typu budynki, spełniające warunki budowlane i sanitarne, które określono w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.
Najważniejszy warunek to taki, aby obiekty te znajdowały się blisko szpitali zakaźnych lub placówek dysponujących oddziałami zakaźnymi. Obiekty, które mają być zamienione na izolatoria wyznaczają wojewodowie.
Izolatoria: dla kogo?
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, izolatoria są przeznaczone dla:
- osób, które oczekują na wynik testu potwierdzającego zakażenie koronawirusem
- osób, które mają łagodny przebieg infekcji COVID-19 i nie wymagają leczenia w szpitalu zakaźnym
- osób zarażonych koronawirusem, które nie mają warunków do odbycia kwarantanny domowej
- osób, które nie mogą odbyć kwarantanny domowej ze względu na kontakt z osobami podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19. Pobyt w izolatorium w takim przypadku ma zapobiec zarażeniu domowników przez osobę chorą
Aby pacjent został objęty opieką izolatoryjną niezbędne jest wcześniejsze przeprowadzenie u niego testów biologicznych na obecność koronawirusa lub skierowanie od lekarza ze szpitala zakaźnego.
Izolatoria: gdzie już działają?
Pierwsze izolatoria dla zarażonych koronawirusem już są. Działają w województwach:
1. lubelskim:
- w Lublinie - Szpitalu nr 1,
- w Puławach - bursa Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego,
- w Tomaszowie Lubelskim – Ośrodek Sportu i Rekreacji,
- w Biłgoraju - Medyczne Studium Zawodowym,
- w Chełmie – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji,
- w Białej Podlaskiej - bursa szkolna przy ul. Podmiejskiej i
- w Łukowie - internat Medycznego Studium Zawodowego.
Wojewoda Lubelski Lech Sprawka o izolatoriach:
2. małopolskim:
- w Obornikach Śląskich - w szpitalu będącym filią Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc z ul. Grabiszyńskiej
- w Krakowie – w byłych budynkach Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Śniadeckich 2 i 10.
3. kujawsko-pomorskim:
- w Ciechocinku - w sanatorium MSWiA "Orion". Zapewnia ono 160 jednoosobowych pokoi. Do izolatorium w Ciechocinku kierowani będą pacjenci m.in. ze szpitala zakaźnego w Grudziądzu.
– Z informacji, które posiadam, obiekt został wyposażony we wszystkie urządzenia, które mają gwarantować bezpieczeństwo pracownikom, jak i osobom, które będą miały bezpośredni kontakt z osobami przebywającymi w izolatorium – mówi Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka w rozmowie z PAP.
Izolatoria: warunki pobytu
W izolatorium każdy pacjent musi mieć zapewniony osobny pokój z łazienką, 3 posiłki dziennie oraz stałą opiekę medyczną. Przebywanie 2 osób w 1 pokoju jest dopuszczalne, jednakże decyzja ta zostaje podjęta przez lekarza kierującego te osoby do izolatorium.
Dodatkowo, pomieszczenia, w których przebywa chory, mają być dezynfekowane, a personel medyczny zobowiązany jest do zapewnienia pacjentowi odpowiednich środków ochrony osobistej.
Izolatoria: opieka medyczna
Każdy pacjent podczas pobytu w izolatorium otrzyma niezbędną pomoc medyczną w przebiegu COVID-19, a będzie ona dokładnie polegała na:
- wizytach pielęgniarskich, nie rzadziej, niż 2 razy na dobę
- w przypadku zmiany stanu zdrowia – możliwości otrzymania porady lekarskiej osobiście lub telefonicznie,
- wykonywaniu kontrolnych testów na obecność koronawirusa,
- w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia chorego – zapewnieniu transportu do najbliższego szpitala zakaźnego w celu podjęcia innych środków leczenia.
Izolatoria: jak długo trwa pobyt?
Według rozporządzenia ministra zdrowia osoby zarażone koronawirusem będą przebywać w izolatorium do momentu ustąpienia objawów oraz po dwukrotnym uzyskaniu negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2.
W przypadku pogorszenia się stanu osób zarażonych, możliwe jest przeniesienie chorego do szpitala zakaźnego. Decyzja ta musi zostać uzgodniona przez personel medyczny izolatorium z lekarzem szpitala zakaźnego.
Ostatni raz izolatoria pojawiły się w Polsce podczas epidemii czarnej ospy w 1963 r. we Wrocławiu. Choroba została przywieziona do Polski przez Bonifacego Jedynaka, oficera Służby Bezpieczeństwa.
Do zarażenia doszło prawdopodobnie 20 maja, a stan epidemii ogłoszono 17 lipca. Miasto zostało zamknięte na 47 dni. Około 2000 osób podejrzanych o kontakt z wirusem umieszczano właśnie w izolatoriach w celu zapobiegania rozprzestrzenienia się choroby. Czarną ospą zaraziło się wtedy łącznie 99 osób, a 7 z nich zmarło.