Izabela Leszczyna "sprząta" w resorcie zdrowia. "Mam wrażenie, że od dawna nikt tu nie pracował"

2024-02-08 10:07

Nowa Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, w ostatnim wywiadzie przyznała, że odkąd objęła obowiązki szefowej resortu, wciąż poświęca wiele czasu na gaszenie pożarów. Minister wskazuje, że obraz pozostawiony po poprzednikach jest przygnębiający i wpływa na realizację planów obecnego rządu.

Izabela Leszczyna
Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS Izabela Leszczyna "sprząta" w resorcie zdrowia. "Mam wrażenie, że od dawna nikt tu nie pracował"

“100 konkretów na 100 dni” to jedno z kluczowych haseł, z którym aktualny rząd startował w ostatnich wyborach. Dawna władza co rusz komentuje ewentualne postępy rządzących i niemal rozlicza z każdego dnia zwłoki. Okazuje się jednak, że działania poprzedników wciąż mają duży wpływ na obecną sytuację w ochronie zdrowia. Izabela Leszczyna mówi o wielu ogniskach, które wymagają ugaszenia.

Sedno Sprawy - Izabela Leszczyna

Nowa minister zdrowia gasi pożary? “Dostałam po głowie”

Izabela Leszczyna w rozmowie z “Wirtualną Polską” została zapytana właśnie o wspomniane 100 konkretów na 100 dni oraz to, czy uda się zrealizować obiecane plany. Minister Zdrowia podkreśliła, że w zmianach nie chodzi o to, by były zrobione szybko i za wszelką cenę, ale przede wszystkim - dobrze. Nie zamierza rezygnować z ustalonych wcześniej planów, ale przyznaje, że w ich realizacji w dużej mierze przeszkadza bałagan pozostawiony przez ówczesną władzę.

- Mam wrażenie, jakby od dawna nikt tu nie pracował, zupełnie nie przejmując się tym, że zdrowie dla każdego z nas naprawdę jest najważniejsze i że w Polsce żyjemy krócej o prawie sześć lat niż średnio w UE. Nikt nie przejmował się także tym, że w Krajowym Planie Odbudowy zapisano reformy, których nie przeprowadzono i że w związku z tym możemy stracić kilkanaście miliardów złotych - wyjaśnia minister zdrowia.

Izabela Leszczyna nawiązała także do problemów z kartą zgonu, o której w ostatnim czasie mówiło się sporo i o której pisaliśmy szerzej w artykule, który znajdziesz tutaj. W skrócie chodziło o to, że lekarze muszą wypisywać podwójne karty zgonu, padają pytania o wykształcenie osoby zmarłej, a problemy z dokumentacją rodzą kolejne komplikacje w Urzędzie Statystycznym czy podczas wypłacania polis. 

- (...) od razu po wejściu do resortu "dostałam po głowie" kartą zgonu. (...) Gdy tylko weszliśmy do ministerstwa, musieliśmy błyskawicznie działać, żeby można było od 1 stycznia 2024 r. organizować pochówek zmarłym. Ale to rozporządzenie jest fatalne, problem w tym, że nie było czasu na zmianę. Takich protez w resorcie stworzono w ostatnich latach wiele - informuje Izabela Leszczyna.

Minister Zdrowia zaznacza, że jako nowa szefowa nie chce mieć w swoim resorcie prowizorek. Zależy jej na tym, by wprowadzone zmiany w realny sposób poprawiały komfort pracy służby zdrowia i wpływały pozytywnie na sytuację samych pacjentów nie tylko na chwilę, ale na długie lata.

100 konkretów na 100 dni. Co zmieni się w ochronie zdrowia?

Wspomniane 100 konkretów nie dotyczy wyłącznie ochrony zdrowia, ale spraw obejmujących niemal każdą dziedzinę życia. Niemniej weryfikując oficjalną listę zamieszczoną na stronie 100konkretów.pl, można zauważyć, że w resorcie zdrowia także nie zabraknie spraw, które potrzebują pilnych zmian.

Co planuje zmienić nowa władza w zakresie ochrony zdrowia? Poniżej podajemy oficjalną listę "100 konkretów na 100 dni":

  1. Na stałe wprowadzimy finansowanie in vitro z budżetu państwa. Na finansowanie procedury in vitro przeznaczymy nie mniej niż 500 mln zł – tak by pary, które chcą mieć dzieci, miały dostęp do najnowocześniejszych metod.
  2. Wprowadzimy łatwy w obsłudze i czytelny system rezerwacji wizyt (sms-y, maile) na kształt funkcjonującego w systemie prywatnym. W ten sposób ograniczymy liczbę nieodbytych wizyt, a tym samym skrócimy kolejki.
  3. Wprowadzimy bon na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do wykorzystania w każdym gabinecie stomatologicznym. Przywrócimy opiekę dentystyczną w szkołach podstawowych.
  4. Aborcja do 12 tygodnia ciąży będzie legalna, bezpieczna i dostępna. Żaden szpital działający w ramach z NFZ nie będzie mógł zasłonić się klauzulą sumienia i odmówić zabiegu. Decyzja musi należeć do kobiety.
  5. Zapewnimy prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie.
  6. Zapewnimy pełny dostęp do darmowych badań prenatalnych.
  7. Zapewnimy dostęp do „antykoncepcji awaryjnej” bez recepty.
  8. Zniesiemy limity NFZ w lecznictwie szpitalnym, dzięki czemu znacząco skróci się czas oczekiwania na konsultacje i zabiegi.
  9. Na obszarach pozbawionych odpowiedniej diagnostyki stworzymy Powiatowe Centra Zdrowia zapewniające powszechny i równy dostęp do diagnostyki, leczenia ambulatoryjnego i świadczeń specjalistycznych.
  10. Dzięki odblokowanym środkom unijnym zwiększymy dostępność lekarzy geriatrów oraz opieki długoterminowej

Część z wymienionych zadań udało się zrealizować. Na resztę musimy jeszcze trochę poczekać. Natomiast jak wskazuje Izabela Leszczyna, w przypadku punktu drugiego istnieje realna szansa na to, że w połowie 2024 roku uda się wdrożyć system SMS informujący o wizytach u części specjalistów a usługa będzie stopniowo rozszerzana.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki