Internet lekiem na demencję? Zmniejsza ryzyko aż o 50 proc.
Regularne korzystanie z internetu może zmniejszać ryzyko demencji nawet o połowę. Potwierdzają to badania naukowe, w których udział wzięło prawie 20 tys. osób.

Powiązanie między regularnym korzystaniem z internetu a niższym ryzykiem demencji rzuca nowe światło na globalny problem nadmiernego korzystania z sieci. Okazuje się, że nie w każdym aspekcie jest ono szkodliwe dla zdrowia.
Internet zmniejsza ryzyko demencji
Badanie opublikowane na łamach “Journal of the American Geriatrics Society” przeprowadzono z udziałem ponad 18 tys. uczestników w wieku od 50 do 64,9 lat. Jego wyniki potwierdzają, że regularne “poruszanie się” po sieci internetowej może przynieść wymierne korzyści dla zdrowia. Co ciekawe, wiek, wykształcenie, pochodzenie i płeć nie miały żadnego znaczenia w tym eksperymencie.
Z badania wynika, że większość osób starszych najczęściej korzysta z internetu do wykonywania podstawowych zadań, takich jak korzystanie z poczty elektronicznej i bankowości internetowej czy wysyłanie wiadomości. Coraz więcej osób uczy się także nowszych platform społecznościowych, takich jak TikTok. Badania sugerują, że to uczenie się nowych umiejętności może być kluczowe w ochronie przed demencją.
Co więcej, regularne korzystanie przez osoby starsze z portali społecznościowych może również zwiększyć ich kontakty z innymi ludźmi i zmniejszyć poczucie izolacji i osamotnienia. Wcześniejsze badania wykazały, że starsi ludzie, którzy byli samotni, byli trzy razy bardziej narażeni na rozwój demencji niż ci, którzy twierdzili, że czują się społecznie związani z innymi.
Dalsze badania nad tym powiązaniem być może pomogą w przyszłości w leczeniu demencji. Na ten moment to ważny sygnał dla lekarzy, którzy powinni swoim pacjentom zalecać zmianę stylu życia i zachęcać do zwiększenia działań w czynnościach, które pobudzają mózg do wysiłku.