Interaktywna mapa kleszczy. Tu sprawdzisz, gdzie się znajdują i samodzielnie dodasz kleszcza

2024-06-05 10:11

Liczne - jak nigdy wcześniej. Kleszcze atakują w lasach, na łąkach, w parkach i na osiedlowych trawnikach. Liczba odnotowanych zakażeń chorobami odkleszczowymi każdego roku rośnie w zastraszającym tempie. Gdzie w tym roku jest szczególnie dużo kleszczy? Naukowcy opracowali interaktywną mapę, pokazującą liczbę kleszczy w poszczególnych rejonach Polski. Niektóre części kraju są szczególnie zagrożone.

Interaktywna mapa kleszczy. Tu sprawdzisz, gdzie się znajdują i samodzielnie dodasz kleszcza
Autor: GettyImages Interaktywna mapa kleszczy. Tu sprawdzisz, gdzie się znajdują i samodzielnie dodasz kleszcza

Kleszcze a.d. 2024 - szczególnie groźne, szczególnie liczne

Kleszcze, a dokładnie choroby odkleszczowe, to poważne zagrożenie, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Na forach dla wielbicieli czworonogów pojawiają się dramatyczne posty. „Zobaczcie te nimfy kleszczy” - pisze poruszona właścicielka królika, który pod nadzorem był w kojcu na przydomowym trawniku.

Na powiekach uszaka widać czarne małe kropeczki.Właściciele psów również alarmują: po jednym spacerze znajdują na pupilach kilkanaście do kilkudziesięciu kleszczy lub ich nimf.

Podobnie zaniepokojeni są rodzice, którzy po spacerach czy aktywności fizycznej na dworze, dokonują „przeglądów” ciał swoich dzieci, także w mniej rzucających się w oczy miejscach: za uszami, na szyi, we włosach, pod pachą. Dorośli też powinni przyglądać się sobie po spacerach, bo kleszcze nie wybrzydzają - atakują potencjalnych żywicieli niezależnie od wieku, płci i gatunku.

Niektórzy znajdują kleszcze, wyjmują, pakują do słoików, żeby zbadać w laboratorium. Czy rzeczywiście w tym sezonie powinniśmy szczególnie bać się kleszczy?

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Naukowcy z UW liczą i badają kleszcze 

Naukowcy Zakładu Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych na Uniwersytecie Warszawskim stworzyli mapę, gdzie na bieżąco aktualizowana jest liczba kleszczy w poszczególnych regionch. Niech was jednak „czystość” waszej okolicy nie zwiedzie: kleszczy niekoniecznie jest mało, może być po prostu mało zgłoszeń.

CZYTAJ TEŻ: Tropikalne kleszcze-giganty przy granicy z Polską. Roznoszą śmiertelne choroby

Badacze starają się lokalizować wielkie kleszcze Hyalomma. To afrykańskie kleszcze – giganty, które mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne, od „zwykłych” pobratymców.

Interaktywna mapa kleszczy w Polsce już działa

Pamiętajmy, że na mapie dostępnej pod adresem ciemnastronawiosny.pl/mapa-kleszczy można samodzielnie dodawać spotkane pajęczaki.

Można również nawiązać kontakt z badaczami ze wspomnianej uczelni, przekazując znalezione kleszcze do badań – dane kontaktowe są na stronie https://narodowekleszczobranie.pl/pl.

Dlaczego to właśnie afrykańskie kleszcze są tak niebezpieczne? Są większe, a w dodatku mogą przenosić mało znane w Europie choroby, które charakteryzują się wysoką śmiertelnością.

CZYTAJ TEŻ: Afrykańskie kleszcze już w polskich lasach. Czy mamy się czego bać?

Wymienia się tutaj m.in. wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHFV). W tym przypadku śmiertelność sięga 60 proc.Aktualnie potwierdzono, że afrykańskie kleszcze są tuż przy polskiej granicy. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że są również w Polsce, ale badania wciąż trwają.

Gdzie jest najwięcej kleszczy w Polsce? 

Jeśli chodzi o „swojskie” kleszcze, najwięcej odnotowano wg danych ze wspomnianej mapy na południu i w centrum Polski. Szczególnie „zakleszczone” są województwa małopolskie, śląskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Duże ilości kleszczy odnotowano też w warmińsko-mazurskicm oraz mazowieckim.

Choroby odkleszczowe, jak borelioza albo kleszczowe zapalenie mózgu, co roku dotykają tysiące osób. Tylko w 2023 roku stwierdzono 25 tysięcy nowych zachorowań na boreliozę i 650 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Co roku podane wartości są wyższe. Tegoroczna łagodna i krótka zima sprzyjała szybkiemu przebudzeniu kleszczy, co w efekcie może przełożyć się na kolejny znaczący wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki