Insulina w tabletkach. Rewolucja w leczeniu cukrzycy już w 2025 roku

2024-01-30 15:33

Rewolucyjna doustna forma insuliny wkrótce wejdzie w fazę testów na ludziach, co może zasadniczo zmienić sposób życia osób zmagających się z cukrzycą. Oczekuje się, że ten przełomowy lek dojdzie do badań klinicznych z udziałem ludzi już w 2025 roku.

Rewolucja w leczeniu cukrzycy już w 2025 roku
Autor: Getty Images Rewolucja w leczeniu cukrzycy już w 2025 roku

Około 430 milionów osób na całym świecie żyje z cukrzycą, a 75 milionów z nich codziennie musi przyjmować insulinę, stosując zastrzyki lub pompy insulinowe. Obecnie brakuje na rynku doustnych form insuliny, jednak sytuacja ta może się zmienić dzięki pracy badaczy z UiT The Arctic University of Norway i University of Sydney.

Poradnik Zdrowie - Cukrzyca

Insulina w tabletkach. Kiedy trafi do aptek?

Zespół naukowy stworzył formułę doustnej insuliny, która już wykazała skuteczność w badaniach na zwierzętach. W 2025 roku planuje się rozpoczęcie badań klinicznych z udziałem ludzi. Lek ten będzie dostępny w postaci kapsułek zawierających mikroskopijne nanonośniki. Te nanonośniki, opisane w Nature Nanotechnology, są niewidoczne nawet pod mikroskopem świetlnym.

Doustna insulina umożliwia bardziej precyzyjne dostarczanie leku do specyficznych obszarów ciała, w przeciwieństwie do zastrzyków, które rozprzestrzeniają insulinę równomiernie po całym organizmie, co może powodować skutki uboczne.

Czym się będzie różnić insulina w tabletkach od zastrzyków

Nowa forma insuliny jest rewolucją w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi (glikemii) dla diabetyków, którzy dotychczas stosowali zastrzyki lub wlewy. Istotnym wyzwaniem w rozwoju doustnej insuliny było zapobieganie jej degradacji w żołądku, tak aby dotarła do wątroby, gdzie naturalnie działa większość insuliny produkowanej przez trzustkę.

Rozwiązaniem okazała się powłoka opracowana przez naukowców, złożona z chitozanu i glukozy, wrażliwa na pH i enzymy. Ta powłoka, nałożona na insulinę związaną z nanocząstkami siarczku srebra (Ag2S), rozkłada się w wątrobie, uwalniając insulinę w odpowiedzi na wysoki poziom glukozy we krwi.

Jak działa insulina w tabletkach?

Profesor Peter McCourt podkreśla, że nowa powłoka chroni insulinę w drodze przez przewód pokarmowy, dopóki nie osiągnie wątroby, gdzie jest wchłaniana, działając podobnie jak naturalna insulina produkowana przez zdrową trzustkę.

Nowa metoda uwalniania insuliny w wątrobie ogranicza ryzyko hipoglikemii, typowego dla standardowych zastrzyków insulinowych. Lek nie wymaga przechowywania w lodówce i jest dyskretny w użyciu.

Przed przystąpieniem do badań na ludziach, doustna insulina została przetestowana na modelach zwierzęcych, w tym na nicieniach, myszach, szczurach i pawianach, które preferowały insulinę z dodatkiem czekolady. Nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków ubocznych. Badania kliniczne, zaplanowane na 2025 rok, będą prowadzone przez Endo Xiom Pty Ltd. Oczekuje się, że w przypadku pomyślnych wyników lek trafi na rynek w ciągu kolejnych 2-3 lat, stając się pierwszym doustnym środkiem do kontroli glikemii, który może znacznie ułatwić życie diabetykom.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki