Ile wody pić dziennie podczas upałów? GIS podaje konkretne ilości
Temperatury idą cały czas w górę, a wraz z nimi rośnie ryzyko pojawienia się udaru cieplnego. Dlatego ważne jest odpowiednie nawodnienie. Ile jednak powinno się pić wody każdego dnia? Główny Inspektorat Sanitarny opublikował normy.
Pamiętaj o nawodnieniu. GIS przypomina normy
Ciało dorosłego człowieka składa się w około 65 procentach z wody. W przypadku seniorów ten procent spada do 45, a jeśli chodzi o dzieci do 2. roku życia wynosi ona 78 proc. Woda jest więc niezbędnym składnikiem wszystkich tkanek i płynów ustrojowych.
Picie wody jest szczególnie ważne w trakcie upałów. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bowiem kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Niedobór wody w organizmie może doprowadzić do odwodniania. Jest to stan, kiedy zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.
Jeśli chodzi o spożycie wody, to Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że według norm żywienia, wystarczające spożycie wody, pochodzącej z napojów i produktów spożywczych u dzieci i młodzieży (w zależności od wieku i płci) wynosi pomiędzy 1,25 a 2,5 litra. W przypadku natomiast zdrowego, dorosłego człowieka ta norma waha się pomiędzy 2 a 2,5 litra.
Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba tylko sączyć wody z butelki lub z filtra. Dużą ilość wody zawierają również najróżniejsze owoce sezonowe takie jak arbuz, truskawki, pomarańcze, brzoskwinie, melony czy grejpfruty. Dzięki nim możemy w prosty sposób dostarczyć dodatkową dawkę wody do organizmu.
Gazowana czy niegazowana? Podpowiadamy, którą wybrać
Warto wiedzieć, że woda gazowana i niezgazowana nawadniają dokładnie tak samo. Dlatego jeśli nie ma u nas żadnych przeciwwskazań do jej spożywania i dobrze się po niej czujemy, możemy bez problemu pić wodę gazowaną zamian niegazowanej.
Nasz organizm niestety nie umie trzymać wody "na zapas". Oznacza to, że konieczne będzie regularne picie w małych porcjach przez cały dzień. Warto mieć zawsze wodę w zasięgu wzroku i pić różnorodne płyny. Oprócz wody można również wprowadzić do jadłospisu: zupy, herbaty, napary ziołowe, warzywa i owoce.
Ile wody dziennie to za dużo? Warto o tym pamiętać
Ciekawostką jest, że wodę również można przedawkować. Przewodnienie, czyli zatrucie wodne, to sytuacja, kiedy w organizmie znajduje się za dużo wody. Do takiej sytuacji może dojść kiedy jednorazowo przyjmiemy za dużo płynów lub kiedy nasz organizm wytwarza zbyt dużo wazopresyny - hormony, który przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie.
Dlatego ostrzega się, że nasz organizm jest w stanie pozbyć się około litra wody w ciągu godziny. Dlatego nie zaleca się przekraczania tej dawki wody. Co więcej, organizm osób starszych i dzieci może być mniej efektywny w wydalaniu wody. Porcja godzinna powinna byc wiec mniejsza dla tych grup wiekowych.