Ile stopni na dworze to dla nas za dużo? Podano wartości krytyczne
Naukowcy wykazali, że istnieje górna temperatura krytyczna, po której przekroczeniu organizm ludzki przestaje prawidłowo funkcjonować. Obecnie prowadzone są dalsze badania, których celem jest wyjaśnienie wzrostu kosztów energii metabolicznej w wysokich temperaturach, a także dokładniejsza ocena wpływu upału na ludzkie serce.
Autorami badań są naukowcy z University of Roehampton pod kierownictwem prof. Lewisa Halseya. Badania są w toku, a w trakcie jubileuszowej konferencji z okazji stulecia Society for Experimental Biology w Edynburgu zaprezentowano ich pierwsze wyniki.
Górna temperatura krytyczna nie jest zaskoczeniem
Naukowcy poinformowali, że dla ludzi istnieje górna temperatura krytyczna (UCT), która prawdopodobnie wynosi od 40°C do 50°C. Badacze doszli do tego wniosku po przeprowadzeniu eksperymentów, w których uczestniczyło czterech mężczyzn i trzy kobiety.
W ich trakcie i w ciągu następnej godziny uczestnicy byli wystawieni na działanie wysokiej temperatury, a naukowcy mierzyli tempo oddychania oraz tętno. Na podstawie wyników ustalono następnie tempo metabolizmu wolontariuszy. Wyniki sugerują, że temperatury w zakresie 40°C do 50°C podnoszą spoczynkowe tempo przemiany materii (ilość energii potrzebnej do funkcjonowania w stanie spoczynku).
Naukowcy prowadzą obecnie dalsze badania, których celem jest wyjaśnienie wzrostu kosztów energii metabolicznej w wysokich temperaturach.
Jak zauważył prof. Halsey, przeprowadzono wiele prac dotyczących zakresu temperatur odpowiednich do życia dla różnych zwierząt (takich, przy których tempo ich metabolizmu jest minimalne, a wydatek energii niski), jednak tego rodzaju informacje dotyczące ludzi są znacznie mniej dostępne niż w przypadku na przykład hodowanego drobiu.
Autorzy wykazali, że spoczynkowe tempo metabolizmu, czyli miara ilości energii zużywanej przez organizm ludzki na podtrzymanie funkcjonowania może być wyższe, gdy ludzie są narażeni na gorąco i wilgoć.
Jak upał wpływa na czynność serca? Są znaczące różnice
Badacze zmierzyli również, w jaki sposób temperatura powyżej 40°C do 50°C wpływa na czynność serca, a także jak różni się wpływ upału na serce u osób w różnym wieku i o różnej sprawności fizycznej. Zespół dokonał szczegółowego pomiaru funkcji serca za pomocą najnowocześniejszego echokardiografu.
„Odkryliśmy pewne znaczące zmiany w reakcjach serca na upał między różnymi kategoriami ludzi, z których najbardziej nowatorskie są różnice między płciami” – stwierdził prof. Halsey. „Oznacza to, że przeciętnie mężczyźni i kobiety wykazują pewne kluczowe różnice w reakcjach układu sercowo-naczyniowego na upał”.
Jak podkreślają badacze, zrozumienie zakresu temperatur, w których tempo przemiany materii człowieka zaczyna rosnąć, oraz tego, jak zakres ten różni się u poszczególnych osób - może mieć wpływ na warunki pracy, sport, medycynę i podróże międzynarodowe. „W ocieplającym się świecie ta wiedza staje się coraz cenniejsza” – podkreślił profesor.