Ile snu naprawdę potrzebują seniorzy? Popularny mit obalony przez ekspertów
Czasami słyszy się, że seniorzy potrzebują mniej snu niż młodzi dorośli. Jest to jednak mit. Eksperci podkreślają, że osoby starsze powinny spać dokładnie taką samą ilość godzin co młodzi dorośli. Ich sen jest jednak inny.
Niezależnie od wieku sen jest niezwykle ważny. Panuje jednak przekonanie, że osoby starsze potrzebują mniej snu niż młodzi dorośli. Jest to jednak mit. Seniorzy również potrzebują 7-9 godzin snu w ciągu doby i taka jest również zalecana dla nich ilość snu.
Czy seniorzy muszą spać mniej? To kolejny mit
Trzeba jednak zaznaczyć, że zmianie ulega sposób, w jaki śpią. Ich sen jest znacznie lżejszy i częściej budzą się oni w nocy. Może być to spowodowane wewnętrznym zegarem biologicznym, lekami lub problemami zdrowotnymi.
Nie da się ukryć, że osoby starsze o wiele częściej niż młodzi dorośli napotykają pewnego rodzaju bariery snu. Wśród nich wymienia się na przykład choroby przewlekłe czy niepełnosprawność.
Co więcej, wraz ze starzeniem się, zmienia się również rytm dobowy, co powoduje, że osoby starsze zasypiają i budzą się wcześniej. Oprócz tego, melatonina ma tendencje do spadku wraz z wiekiem. Ta tendencja zaczyna się już w wieku 30 lat. Spadek może wpływać na zaburzenia cyklu snu i czuwania, ale również na regulację temperatury ciała.
Czym może grozić niedobór snu? Komplikacji jest kilka
Niedobór snu u osób starszych wiąże się niestety ze zwiększonym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych i zdrowia sercowo-naczyniowego oraz depresji. Jak wykazały badania z 2018 roku.
Dobry sen może wpływać na pamięć, nastrój i ogólny stan zdrowia. Nie tylko wzmocni system odpornościowy, ale pomoże w utrzymaniu stałego poziomu energii. Co więcej, dobrze wypoczęci ludzie są również mniej narażeniu na upadki i wypadki, ponieważ ich koordynacja i koncentracja się poprawia.
Zadbaj o higienę snu. To może wiele zmienić
Jeśli chcemy zapewnić sobie lepszy sen w starszym wieku konieczne będzie dbanie o dobrą higienę snu. Oznacza to większą uważność na rutynę. Kluczowe będzie więc wstawanie i kładzenia się spać mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
Warto również stworzyć uspokajającą rutynę przed snem, utrzymywać sypialnie w ciemności, chłodzie i ciszy oraz unikać długich drzemek w ciągu dnia. Znaczenie bez wątpienia będzie miało również ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu, a w szczególności w późniejszych godzinach.
Eksperci nie zalecają długotrwałego stosowania środków nasennych, a zamiast tego polecają monitorować swoje odżywianie i poziom aktywności fizycznej oraz wypróbować medytację.
W skrócie, choć sen może się pogarszać z wiekiem i możemy często budzić się w nocy, to przyjęcie dobrych praktyk higieny snu może znacznie poprawić jego jakość.