Idealnie dopasowany lek przeciwdepresyjny? To możliwe

2021-10-26 12:44

Nowe badanie może pomóc w dopasowaniu odpowiednich leków na depresję. Powstała także strona internetowa, dzięki której osoby z depresją będą mogły odnaleźć podobne przypadki do swojego, a tym samym na podstawie historii choroby otrzymać zalecenia w kwestii leków przeciwdepresyjnych na podstawie doświadczeń remisji objawów u innych pacjentów.

depresja
Autor: Getty Images

Środki przeciwko depresji są jednymi z najczęściej przyjmowanych leków w Stanach Zjednoczonych. Przyjmuje je ok. 11 proc. populacji, jednak aż 60% pacjentów nie odnosi korzyści z zastosowania pierwszego leku.

Według badania opublikowanego przez George Mason University, współistniejące przypadłości pacjenta mogą mieć wpływ na skuteczność działania danego leku przeciwdepresyjnego. Autorzy badania wierzą, że nowe odkrycia pomogą milionom ludzi i umożliwią skuteczne łagodzenie objawów depresji.

Poradnik Zdrowie - Depresja w społeczeństwie

W badaniu „Effectiveness of Common Antidepressants: A Post Market Release Study” podsumowano doświadczenia pacjentów, którzy cierpią na wiele chorób współistniejących. Zostało ono przeprowadzone przez dr Farrokha Alemi, profesora w Mason College of Health and Human Services Department of Health Administration and Policy oraz jego współpracowników. Przeanalizowano dane od ponad 3,6 miliona pacjentów z poważną depresją oraz ich doświadczenia związane z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych.

Dr hab. Janusz Wojtusiak z Center for Discovery Science and Health Informatics wykorzystał te dane do zbudowania strony internetowej, która ma pomóc osobom z depresją znaleźć najlepszą formę leczenia. W bazie znajdują się medyczne dane pacjentów, dzięki czemu użytkownicy mogą odnaleźć podobne przypadki i otrzymać zalecenia dotyczące leków. Pacjenci mogą także udostępniać te zalecenia swoim klinicystom, aby zapewnić ich adekwatność w ich indywidualnym przypadku.

„W przeciwieństwie do wcześniej opublikowanych randomizowanych badań, wskaźniki remisji w badaniu różniły się znacznie w zależności od historii medycznej podgrupy. Wybór optymalnego leku przeciwdepresyjnego zależał od podgrupy dopasowanej do historii choroby pacjenta” - powiedział główny autor badania.

O autorce
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki