Ich odkrycie obaliło ponad 60-letni pogląd na chorobę Parkinsona. "Nowa cząsteczka w mózgu"

2024-10-07 13:12

Zespół naukowców z University of California w Irvine dokonał odkrycia, które ma szansę zmienić los ludzi z chorobą Parkinsona. Na portalu Oxford Academic poinformowano, że wyniki badań opublikowano w październikowym wydaniu magazynu “Brain”. Okazuje się, że pewna cząstka w mózgu działa jak neuroprzekaźnik, sprawdzamy, co to oznacza.

Ich odkrycie obaliło ponad 60-letni pogląd na chorobę Parkinsona. Nowa cząsteczka w mózgu
Autor: Fot. Getty Images

Choroba Parkinsona to rodzaj schorzenia o charakterze neurodegeneracyjnym. Mechanizmem, który odpowiada za wystąpienie objawów, jest stopniowa utrata neuronów odpowiedzialnych za produkcję dopaminy. Niemniej najnowsze odkrycie kalifornijskich naukowców rzuca nowe światło na tę przypadłość.

Poradnik Zdrowie Parkinson

Nie tylko dopamina. Naukowcy odkryli nowy neuroprzekaźnik?

Funkcje motoryczne to w kontekście choroby Parkinsona bardzo ważny aspekt. Pacjenci na skutek zaburzeń właśnie o takim charakterze doświadczają problemów z chodzeniem, pojawiają się drżenia ciała, problemy z mową etc. Główną rolę w zaburzeniach motorycznych pełni najważniejszy w tym względzie neuroprzekaźnik, jakim jest dopamina.

Naukowcy jednak postanowili poszerzyć dostępny do tej pory zakres wiedzy i przeprowadzili nowe badania. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to jeszcze doniesienia kliniczne, a jedynie ustalenia poczynione na myszach. Niemniej autorzy wskazują, że ich odkrycie rzuca zupełnie nowe światło na chorobę Parkinsona.

To przełomowe odkrycie, które prawdopodobnie otwiera nowe drzwi w neuronauce, kwestionując ponad 60-letni pogląd, że dopamina jest wyłącznym neuroprzekaźnikiem kontrolującym funkcje motoryczne

- komentuje badaczka, Amal Alachkar, profesor Wydziału Nauk Farmaceutycznych, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

W badaniach opublikowanych w czasopiśmie naukowym “Brain” pt. “Ophthalmate is a new regulator of motor functions via CaSR: implications for movement disorders”, grupa naukowców pochyliła się nad złożonością funkcji motorycznych. Ich celem było wykraczanie poza granice dopaminy. 

W tym celu przebadano setki cząsteczek obecnych w mózgach myszy, które są powiązane ze zdolnościami motorycznymi, kiedy brakuje dopaminy. Dokonano analiz na poziomie biochemicznym, farmakologicznym oraz behawioralnym. A wyniki wykazały, że w mózgu znajduje się kwas oftalmiczny, który jest alternatywnym neuroprzekaźnikiem dla dopaminy.

Kwas oftalmiczny nowym celem w leczeniu Parkinsona?

Autorzy badań wskazują, że kwas oftalmiczny, ku ich zaskoczeniu, działa podobnie do dopaminy w kontekście regulacji funkcji motorycznych. Jego działanie polega na tym, że wiąże się z receptorami w naszym mózgu wykrywającymi wapń. Kwas aktywując te receptory, odwraca upośledzenie ruchowe, które nastąpiło u myszy z chorobą Parkinsona. Efekt cofnięcia objawów trwał aż 20 godzin.

Obecnie opracowujemy produkty, które albo uwalniają kwas oftalmiczny w mózgu, albo zwiększają zdolność mózgu do jego syntezy, ponieważ nadal badamy pełną funkcję neurologiczną tej cząsteczki

- wyjaśnia Amal Alachkar.

Naukowcy przypominają, że jednym z powodów, dla którego leczenie choroby Parkinsona wciąż nie jest tak skuteczne, jakbyśmy oczekiwali, jest fakt, że neuroprzekaźniki nie są w stanie przekroczyć bariery krew-mózg. To dlatego pacjenci otrzymują lewodopę, która ostatecznie przekształca się w dopaminę kiedy dotrze do mózgu. 

Prof. Amal Alachkar zaznaczyła, że ich odkrycie stanowi ogromny przełom w neuronauce obalając ponad 60-letni mit, że dopamina stanowi jedyny neuroprzekaźnik odpowiedzialny za funkcje motoryczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki