Hit na odchudzanie może wspierać w walce z nałogiem. Zaskakujące wyniki badań
Środek, który zrobił furorę jako remedium na nadwagę, teraz znów jest w centrum zainteresowania naukowców. Zauważono, że u osób uzależnionych może sprzyjać rezygnacji ze spożycia alkoholu. Jak działa ten nowy nietypowy skutek uboczny leku?
Środki odchudzające zmniejszają chęć na alkohol
Nowe badanie sugeruje, że Ozempic i Wegovy, kontrowersyjne środki odchudzające, mogą również pomóc alkoholikom. Aktywny składnik leku, semaglutyd, "oszukuje" mózg, że żołądek jest pełny. W ten sposób działa odchudzająco, zmniejszając apetyt i pomagając w rezultacie zrzucić zbędne kilogramy.
Szwedzcy badacze zaobserwowali, że tę zdolność leku do „oszukiwania” mózgu, można wykorzystać również w inny sposób. Okazuje się, że może pomagać w przerwaniu alkoholowych ciągów.
Semaglutyd zmniejsza spożycie alkoholu
Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu przetestowali tę substancję chemiczną na dziesiątkach szczurów, które wcześniej pojono alkoholem regularnie, powodując stan zbliżony do uzależnienia od alkoholu.
Podczas eksperymentu pozwolono im swobodnie częstować się alkoholem, dostępnym obok jedzenia i wody. Gdy uzależnionym od alkoholu gryzoniom podano lek odchudzający semaglutyd, wykazało, że zmniejszyło to spożycie alkoholu o połowę. Zdaniem naukowców można mieć realne nadzieje, na podobny wpływ tego leku na alkoholików.
Ozempic pobudza "układ nagrody"
Wegovy i Ozempic, które zawierają semaglutyd, działają poprzez pobudzanie organizmu do produkcji hormonu zwanego glukagonopodobnym peptydem-1, który jest naturalnie uwalniany z jelit po posiłkach.
Po pozbawieniu alkoholu przez tydzień - co u osób uzależnionych może wzmagać głód alkoholowy - szczury, którym podano lek, nadal piły znacznie mniej. Takiego efektu nie obserwowano natomiast u szczurów, którym podawano placebo.
Naukowcy zostali zainspirowani do przetestowania semaglutydu na uzależnionych od alkoholu szczurach po doniesieniach od pacjentów zażywających Ozempic, że podczas przyjmowania leku odczuwali mniejszy apetyt na alkohol.
Chociaż istnieją już leki pomagające alkoholikom rzucić nałóg, ich skuteczność różni się w zależności od pacjenta. Odnalezienie nowych metod leczenia może pomóc większej liczbie osób.
Stwierdzono, że takie działanie semaglutydu oparte jest m.in. o wpływ na dopaminę, odpowiedzialną za dobre samopoczucie. Część mózgowia odpowiedzialna za wyrzut dopaminy jest nazywana "układem nagrody". Alkohol aktywuje w podobny sposób ten sam obszar mózgu, dając złudne poczucie szczęścia. Sukcesywnie potrzebna jest coraz większa dawka, co prowadzi do uzależnienia.
Cajsa Aranäs, doktorant, który pracował nad badaniem, powiedział, że badania sugerują, że semaglutyd hamuje to pragnienie. Naukowcy dodali, że chociaż wyniki są obiecujące, należy przeprowadzić więcej badań, zanim semaglutyd będzie można podawać osobom zmagającym się z rzuceniem alkoholu.
Dodali jednak, że poprzednie badania na gryzoniach z innymi lekami mającymi na celu leczenie alkoholizmu ostatecznie dały podobne wyniki u ludzi. To bardzo obiecująca perspektywa, ponieważ nadużywanie alkoholu ma poważne psychofizyczne skutki.