Hamują starzenie i dostarczają mnóstwo potasu. Owoce tego krzewu są zdrowsze od jagód
Niektóre produkty szczególnie warto włączyć do codziennej diety, ponieważ ich regularne spożycie dostarcza organizmowi wielu niezbędnych substancji odżywczych. Owoce tego krzewu pomagają wzbogacić dietę w cenne witaminy i minerały. Możliwe, że już macie je w swoich ogrodach. Jeśli nie, to ostatni moment na posadzenie tych niezwykłych krzewów. O czym mowa?
Świdośliwa - niedoceniany krzew ozdobny
Jeśli marzysz o kwitnących krzewach, które w dodatku są łatwe w uprawie i rodzą smaczne owoce, świdośliwa to doskonały wybór na działkę i do ogrodu. Owoce tego krzewu wyglądają łudząco podobnie do borówek, ale są… jeszcze zdrowsze! Późnym latem i jesienią z pewnością docenicie ich niezwykłe właściwości. Poznaj sekrety świdośliwy, pięknego i niedocenianego krzewu.
Świdośliwa, znana też jako świdośliwka, to krzew ozdoby. Pięknie się prezentuje, a także, co najważniejsze, rodzi owoce, które nadają się do spożycia. Są nie tylko jadalne, ale i smaczne, a przede wszystkim – zdrowe. Jeśli znasz już zalety borówek amerykańskich, z pewnością zaskoczy cię informacja, że owoce świdośliwy są jeszcze bogatsze w składniki odżywcze!
Świdośliwa - jak rośnie?
Rodzaj świdośliwa obejmuje wiele gatunków ozdobnych krzewów. W zależności od klasyfikacji, mówi się o ok. 24-30 gatunkach.
Najczęściej uprawiane są świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis/lamarckii), nazywana też świdośliwą lamarcką, drzewkiem rodzynkowym lub gołębią jagodą oraz świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia). Popularne są również odmiany zwane Ballerina, Northline, Smoky, Prince, Haneymood i Thiessen.
Jako ozdobny krzew świdośliwa pięknie się prezentuje: jej białe kwiaty wiosną i czerwone liście jesienią wyglądają zachwycająco. Rośnie od 1 m do 7 m wysokości, w zależności od gatunku.
Owocuje zwykle już w trzecim roku po posadzeniu. Świdośliwki są plenne i odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto krzewy te są łatwe w uprawie, co stanowi kolejny atut. Niektórzy mówią nawet, że świdośliwa jest „samoobsługowa”.
Owoce świdośliwy - właściwości dla zdrowia
Owoce świdośliwy przypominają borówki amerykańskie. Ich purpurowy kolor to zasługa antocyjanów. Są słodkie, mają porzeczkowo-jagodowy aromat. Krzewy owocują już pod koniec lipca i w sierpniu.
Świdośliwa zawiera substancje odżywcze podobnie jak borówka amerykańska… i jeszcze więcej! Co znajdziemy w 100 g owoców świdośliwy?
- białko - 0,85 g
- błonnik - 5,9 g
- magnez - 24,4 mg
- potas - 162,1 mg
- wapń - 43 mg
- żelazo -1 mg
- witamina B2 - 3,5 mg
Borówki amerykańskie ustępują świdośliwkom pod względem zawartości wszystkich wymienionych składników. Zawierają natomiast więcej wit. C, bo aż 9,7 mg. Natomiast w 100 g owoców świdośliwy znajdziemy 3,6 mg witaminy C - a więc też niemało!
Owoce świdośliwy - zastosowanie
Jak można wykorzystać smaczne, słodkie i zdrowe owoce świdośliwy? Można jeść je na surowo, a także w przetworach: dżemach, powidłach, syropach. Ciekawym pomysłem jest dodawanie do ciast i deserów.
Owoce świdośliwy są szczególnie polecane m.in.:
- wspomagająco w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia i grypę
- w stanach obniżonej odporności
- w przypadku zachorowań na infekcje wirusowe
- w stanach zmęczenia i osłabienia psycho-fizycznego
- świdośliwa zawiera także polifenole, antocyjany i procyjanidyny, które są świetnymi przeciwutleniaczami
- działa przeciwstarzeniowo, zwalczając wolne rodniki
- wysoka zawartość magnezu i potasu korzystnie wpływa na serce i układ krążenia
Czy świdośliwa ma wady? Tak – jeśli można nazwać wadą fakt, że świetnie smakuje i ludziom, i zwierzętom. Z tego względu te piękne krzewy są często objadane przez ptaki.