Hałas receptą na dobry sen? Trend z TikToka stawia na "brązowy szum"

2022-09-06 11:36

Najnowszy trend z TikToka zachęca do słuchania tzw. "brązowego szumu", który może pomóc się zrelaksować i zapaść w głęboki sen. Jednak czy hałas może ułatwić zasypianie i unormować harmonogram snu? Czym jest brązowy szum i jak wpływa na nasz mózg?

brązowy szum
Autor: Getty Images

Bezsenność to problem globalny

Niewystarczająca ilość snu i bezsenność to problemy, z którymi boryka się duża część społeczeństwa. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka sposobów na poprawę jakości snu. Użytkownicy Internetu jak zawsze przychodzą z pomocą. Tym razem popularny stał się na TikToku trend, zachęcający do tego, aby słuchać tzw. "brązowego szumu".

Czytaj także: Bezsenność - choroby, które powodują problemy ze snem

Poradnik Zdrowie: Epidemia bezsenności - webinar z psychiatrą

Rodzaje szumów akustycznych

Istnieje wiele rodzajów szumów akustycznych, różnią się one częstotliwością. "Biały szum” to jednostajny dźwięk, maskujący hałasy pochodzące z otoczenia, dzięki czemu pomaga zasnąć. Istnieje także "różowy szum” i "brązowy szum”, lecz mają one inne podstawowe właściwości akustyczne i uwydatniają tony o niskiej częstotliwości w stopniu większym niż biały szum.

Trend na TikToku zachęca do słuchania brązowego szumu

Szum brązowy składa się z niższych częstotliwości niż szum biały i różowy. Brzmi "głębiej", podobnie jak rwąca rzeka lub wzburzone fale.

Dlaczego hałas może ułatwić zasypianie?

Niektórzy z nas są bardziej wrażliwi na bodźce pochodzące z zewnętrz. Nie dotyczy to jedynie hałasu, ale także dotyku (np. uściski), silnych zapachów czy wrażliwości na jasne światło. Zatem dźwięk kojący lub relaksujący dla jednego z nas, może być nie do zniesienia dla kogoś innego.

Oto kilka powodów, dlaczego niektórzy ludzie dostrzegają korzyści płynące z dźwiękowych barw:

1. Relaks

Hałas może skutecznie odwrócić uwagę od nadmiernego myślenia lub zamartwiania się. Niektóre badania pokazują, że słuchanie muzyki pomaga zrelaksować się psychicznie, co może pomóc w zasypianiu. 

2. Maskowanie dźwięku

Kiedy śpimy, nasz mózg nadal przetwarza dźwięki pochodzące z zewnętrz, więc naturalnym jest, że nagły hałas może nas obudzić. Spanie w "towarzystwie" ciągłego szumu zagłusza ewentualne, niespodziewane dźwięki, które mogłyby doprowadzić do wybudzenia. 

3. Stymulacja słuchowa

Stymulacja słuchowa polega na odtwarzaniu dźwięków o niskiej częstotliwości w celu „wzmocnienia” pewnych etapów snu, co w konsekwencji ma wpływ na poprawę jakości snu.

Czy brązowy szum działa?

Naukowcy nie zbadali konkretnie wpływu brązowego szumu na sen. Jednak istnieją pewne ograniczone dane naukowe dotyczące wpływu białego lub różowego szumu.

Niektóre badania sugerują, że biały i różowy szum pomagają szybciej zasnąć oraz poprawiają jakość snu. Stymulacja słuchowa może poprawić pamięć u młodych zdrowych ludzi oraz pogłębić sen wolnofalowy u osób starszych.

Nie został do tej pory jednak zbadany sposób, w jaki poprawa snu za pomocą hałasu wpływa na nastrój i funkcjonowanie w ciągu dnia.

Relaks i hałas mogą poprawić jakość snu, jednak warto stosować techniki oparte na dowodach. Jedną z nich jest terapia poznawczo-behawioralna, która sprawdza się w walce z bezsennością.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki