Gwałtowny wzrost przypadków krztuśca. W Polsce ta grupa dorosłych choruje najczęściej
CNN informuje, że z najnowszego raportu Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wynika, iż gwałtownie wzrasta liczba chorych na krztusiec. Zakaźna choroba wciąż się rozprzestrzenia i w porównaniu do ubiegłego roku jest obecnie aż pięć razy więcej zachorowań. Dr n. med. Paweł Grzesiowski podczas 232 webinaru dotyczącego epidemiologii wskazał także na Polskę.
Z danych zaktualizowanych w miniony czwartek wynika, że na 12 października było 18 506 zachorowań na krztusiec w USA, gdzie w tym samym okresie rok temu zgłoszono 3 382 przypadki. To pokazuje, jak bardzo zmieniła się sytuacja i konieczne są kroki w celu zwiększenia ochrony zdrowia.
Coraz więcej chorych na krztusiec. Globalny problem
CDC wskazuje, że Stany Zjednoczone wracają do wzorców zachorowań jeszcze sprzed czasów pandemii, kiedy to każdego roku zgłaszano ponad 10 tys. przypadków krztuśca. W czasie COVID-19 tendencja ta malała ze względu na obostrzenia i wdrożone środki ostrożności takie jak wzmożona higiena, częsta dezynfekcja rąk, używanie rękawiczek w miejscach publicznych oraz zasłanianie nosa i usta maseczką.
Niemniej obecne szacunki nie tylko wskazują, na wzrost przypadków krztuśca w porównaniu z okresem pandemicznym, ale takie w porównaniu z czasem przed koronawirusem. Wystarczy wziąć pod uwagę ostatnio aktualizowane dane, z których wynika, że na 12 października było ponad 18 tys. zachorowań i wciąż utrzymuje się rosnący trend. A zatem możliwe, że za jakiś czas będzie to niespełna 20 tys. przypadków.
Bieżącą sytuację dotyczącą zakażeń krztuścem w Polsce skomentował dr n. med. Paweł Grzesiowski, który podczas kolejnego webinaru poświęconego epidemiologii wskazał, że do 30 września odnotowano 16,5 tys. zakażeń kokluszem.
Krztusiec i sytuacja w Polsce. Chorują także dorośli
Wspomniany webinar Głównego Inspektora Sanitarnego odbywał się 10 dni temu. Podczas spotkania w formie on-line, dr Paweł Grzesiowski przekazał dane, z których wynika, że koklusz to problem wciąż obecny także w naszym kraju.
Ekspert przypomina, że choć choroba najczęściej dotyka dzieci, to także wśród dorosłych można zaobserwować wzrost zachorowań. Z wykresu szefa GIS wynika, że najczęściej w grupie dorosłych chorują osoby w wieku od 40 do 44 roku życia. Słupki wskazywały wartość ok. 1200-1300 przypadków. Nieco mniej, bo ok. tysiąc przypadków przypadało na pacjentów w wieku 45-49 lat.
Natomiast jeśli chodzi o dzieci, to krztusiec najczęściej zdiagnozowano w grupie wiekowej od 10 do 14 roku życia i mówimy tutaj o ponad 4 tys. zachorowań do 30 września 2024 roku. W nieco lepszej, choć wciąż trudnej sytuacji są dzieci w wieku od 0 do 4 lat oraz od 5. do 9. roku życia, gdzie wykres wykazał ok. 2,5 tys. zachorowań.
Czy krztusiec jest zaraźliwy? Szczepionka na krztusiec
Choć w ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o kokluszu, to nie brakuje osób, które wciąż zastanawiają się, czy krztusiec jest zaraźliwy. Dlatego przypominamy raz jeszcze, że tak, jest to choroba zakaźna, którą wywołuje bakteria Bordetella pertussis.
Warto także pamiętać, że istnieje szczepionka na krztusiec dla dorosłych. A zatem zaszczepić mogą się nie tylko dzieci, czy kobiety w ciąży, ale również pozostałe osoby. Jeżeli nie wiemy, czy w przeszłości biliśmy szczepieni na krztusiec, to obowiązuje nas poniższy schemat wynikający z wytycznych Ministerstwa Zdrowia i narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Szczepienie na krztusiec dla dorosłych:
- dawki szczepienia podstawowego w schemacie 0, 1, 6–12 miesięcy. Można podać dawkę Tdap oraz dwie dawki Td. Najlepiej jako pierwszą w schemacie podać Tdap, a jako kolejne dawki szczepionki Td.
- dawkę przypominającą Tdap, powtarzać co 10 lat.
Szczepienie na krztusiec w ciąży:
Kobietom zaleca się przyjmowanie szczepionki typu Tdap między 27 a 36 tyg. ciąży. Można je zrealizować w przypadku każdej ciąży korzystając z preparatu Adacel lub Boostrix. Dzięki temu przeciwciała ochronne przechodząc przez łożysko, chronią dziecko w pierwszych miesiącach jego życia, zanim nie będzie ono mogło być zaszczepione.