Guru zdrowia zdradza sekret długowieczności. 6 prostych zasad, które warto stosować

2023-03-01 12:49

Starzenia nie da się uniknąć ani zatrzymać, ale każdy chciałby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem. Długowieczność od wielu lat jest tematem rozważań ekspertów i naukowców z całego świata. Jeden z nich podzielił się wskazówkami, które pozwalają mu cieszyć się życiem i dobrym zdrowiem mimo upływu lat.

Guru zdrowia zdradza sekret długowieczności. 6 prostych zasad, które łatwo zastosować
Autor: Getty Images Guru zdrowia zdradza sekret długowieczności. 6 prostych zasad, które łatwo zastosować

Starzenie jest faktem, ale to także kwestia sposobu myślenia – wyjaśnia Steven Kotler, dziennikarz i ekspert w dziedzinie ludzkiej wydajności, który od ponad 30 lat bada to zagadnienie. Zdaniem eksperta ageizm jest najbardziej społecznie akceptowanym stereotypem, z jakim zmagają się ludzie. Kotler postanowił więc na własnej skórze sprawdzić swoją wiedzę i teorie o procesie starzenia i dziś dzieli się wynikami swojej pracy z innymi.

Postaw na ludzi

Jak podkreśla guru zdrowia, nauka potwierdza, że utrzymywanie więzi społecznych w późniejszych latach życia, jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy dla siebie zrobić. Mogą to być spotkania z przyjaciółmi czy wspólna aktywność fizyczna.

- Ogólnie rzecz biorąc, długowieczność jest kojarzona z mniejszą depresją i samotnością, lepszą odpornością, radzeniem sobie, zmniejszonym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych i większym dostępem do zasobów, co jest naprawdę ważne – wyjaśnił.

Dodał również, że to właśnie więzi społeczne prowadzą do ochrony mózgu, zwiększając neurogenezę, czyli tworzenie nowych neuronów.

Poradnik Zdrowie związki - miłość, przyjaźń, małżeństwo

Zadbaj o zdrowie fizyczne na różne sposoby

Kotler identyfikuje pięć kategorii sprawności funkcjonalnej, które należy utrzymywać i trenować. Należą do nich siła, zwinność, równowaga, elastyczność i wytrzymałość. Zdaniem specjalisty chodzenie na siłownie jest dobre, ale lepiej wybrać inne zajęcia takie jak piłka nożna, tenis czy badminton, ponieważ te aktywności rzucają człowiekowi wyzwanie na różne sposoby.

Co więcej, nasze ćwiczenia powinny aktywować mięśnie nóg. W opinii Kotlera to właśnie o siłę nóg powinno się zadbać w pierwszej kolejności. Powołuje się także na badanie opublikowane w 2020 r., które wykazało związek pomiędzy małym obwodem uda a zwiększonym ryzykiem śmiertelności ogólnej i sercowo-naczyniowej.

Zwiększ tolerancję na ryzyko

Dziennikarz uważa, że nadmierna ostrożność i niepodejmowanie ryzyka, może negatywnie odbijać się na sposób, w jaki się starzejemy. Dlatego zaleca, by budować własną tolerancję na ryzyko. Steven jako dojrzały mężczyzna po pięćdziesiątce zaczął jeździć na nartach, wykonując przy tym trudne manewry.

W jego opinii awersja do ryzyka wzrasta z wiekiem, a jeśli nic z tym nie robimy, odczujemy skutki związane ze starzeniem się. Kotler dodaje także, że do tych zmian należy podejść z głową i budować je powoli.

Stawiaj cele

Choć stawianie celów kojarzy się głównie z osobami młodymi, powinniśmy robić to przez całe życie. Aspiracje są istotne na każdym jego etapie. - Zrozumienie, jak działa motywacja i cele, jest naprawdę ważne – wyjaśnił.

Kluczowe jest, by stawiać sobie małe wyzwania, które będą dążeniem do większych celów.

Pamiętaj o kreatywności

- Zawsze powtarzam ludziom, że kreatywność polega na dokonywaniu interesujących wyborów i można ją ćwiczyć przez cały dzień – wyjaśnia. Zdaniem Kotlera kluczowe jest również utrzymywanie odpowiedniej stymulacji umysłu. Kreatywność w tym przypadku odgrywa nieocenioną rolę.

By znaleźć ujście kreatywności, zaleca gotowanie lub malowanie.

Myśl pozytywnie

Wydaje się oczywiste, ale wielu ludzi zapomina, że szczęśliwe myśli są niezawodnym sposobem na zachowanie młodości. Ekspert zauważa, że życie to ciągła zmiana i to normalne, a już samo pozytywne myślenie o starzeniu się, ma wpływ na to, jak ten proces wygląda u danej osoby.

Ważne znaczenie ma realne zwalczanie negatywnych myśli. - Pozytywne nastawienie do starzenia się to: Jestem naprawdę podekscytowany drugą połową mojego życia i myślę, że moje najlepsze dni są przede mną – tłumaczy Steven Kotler.

Oprócz wspomnianej aktywności fizycznej na długowieczność mają wpływ inne czynniki takie geny, dieta (najlepiej bogata w chude mięso, warzywa i owoce), styl życia. Jednak jedno jest pewne - nigdy nie jest za późno, by zadbać o swoje zdrowie i zmienić nawyki na lepsze, także w trosce o to, by żyć jak najdłużej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki