Grupa krwi zdradzi, czy grozi ci udar przed 60-tką? Te badania potraktuj poważnie
Świat nauki zazwyczaj podchodzi bardzo sceptycznie do badań wskazujących na związek między grupą krwi a jakimiś konkretnymi cechami czy ryzykiem chorób. Tym razem jednak coś może być na rzeczy i warto sprawdzić czy jesteś w grupie ryzyka. Oczywiście, profilaktyka przeciwudarowa przyda się wszystkim.
Nie wiemy na pewno, po co człowiekowi różne grupy krwi. Wiąże się jednak ich pojawienie z mutacjami genetycznymi, które miały wpływać pozytywnie na układ odpornościowy, możliwość przetrwania w niesprzyjających warunkach. Jeśli tak, można teoretycznie założyć, że mają pewien wpływ na to, czy zapadamy na pewne choroby, jak sobie z nimi radzimy etc.
Często niełatwo ostatecznie rozstrzygnąć, czy coś jest korelacją (jedno zjawisko wynika z drugiego, są ze sobą powiązane), czy tylko koincydencją (występują oba, równocześnie, bez związku). Wyniki tych badań opublikowano jednak w uznanym czasopiśmie Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN, American Academy of Neurology), a metodologia badań nie budzi wątpliwości. Warto wiedzieć.
Udar a grupa krwi - kto najbardziej narażony
Uczeni reprezentujący kilkanaście uznanych ośrodków badawczych analizowali wyniki niemal 17 tysięcy osób. Na podstawie analizy genetycznej grup krwi, ustalili, że największe ryzyko wczesnego udaru występuje przy grupie krwi A.
Osoby z grupą krwi A mają o 16 proc. wyższe ryzyko wczesnego udaru niż osoby z innymi grupami krwi.
Prawdopodobieństwo wystąpienia wczesnego udaru w umiarkowanym stopniu rośnie w przypadku grypy B i grupy AB, natomiast najniższe jest u osób z grupą krwi 0.
Wnioski dotyczą dorosłych, do 60 roku życia. Później prawdopodobieństwo zachorowania wyrównuje się, niezależnie od grupy krwi.
Dlaczego osoby z grupą krwi A mają być bardziej narażone na udar?
Przyczyny podwyższonego ryzyka udaru u osób z grupą krwi A nie zostały jeszcze poznane. Sama informacja o wyższym narażeniu na udar wśród tych osób teoretycznie może stanowić pewną informację dla pracowników opieki zdrowotnej.
Powinna być jednak przede wszystkim wskazaniem dla posiadaczy tej grupy i zachętą do kontrolowania ciśnienia krwi, prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia. Co z resztą? Ryzyko wciąż jest wysokie, więc nie ma co odpuszczać.
Czym jest udar?
Udar mózgu to stan bezpośredniego zagrożenia życia. W przebiegu udaru dochodzi do wystąpienia zaburzeń ukrwienia tkanki mózgowej, a w konsekwencji obumierania poszczególnych części ośrodkowego układu nerwowego.
Najczęściej udary mózgu zdarzają się u osób po 60. roku życia.Wiążą się z wysokim ciśnieniem krwi, zablokowaniem lub zwężeniem naczyń krwionośnych i generalnie upośledzeniem funkcji układu krążenia.
Udar może dopaść osobę znacznie młodszą. Przyczyny takich udarów są słabo znane. Trudniej więc im zapobiegać, zachęcać do profilaktyki. Informacja o grupie krwi jako jednym z czynników być może zachęci chociaż część młodych dorosłych, by lepiej o siebie zadbać.