Groźny wirus atakuje nie tylko dzieci. Sprawdź, jakich objawów nie możesz lekceważyć
RSV to wirus, który aktualnie dziesiątkuje dzieci w przedszkolach i żłobkach. Lecz nie tylko małe dzieci chorują. Dorośli również mogą się zarazić, ale przebieg choroby jest u nich inny. Czy lżejszy? To zależy. Sprawdź, jakie są objawy RSV u dorosłych i co stanowi powód do niepokoju.
RSV u dzieci i dorosłych - objawy i różnice
Respiratory syncytial virus, syncytialny wirus oddechowy, RSV, to aktualnie postrach rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Niemowlęta i przedszkolaki nierzadko wymagają nawet hospitalizacji, przez co już teraz – na początku sezonu infekcyjnego, który może trwać nawet do kwietnia – oddziały pediatryczne pękają w szwach, o czym pisaliśmy TUTAJ.
Dorośli i starsze dzieci również mogą ulec zakażeniu. Co istotne, możliwe jest również jednoczesne zakażenie kilkoma wirusami, jak RSV, covid, grypa, w różnych konfiguracjach tej wirusowej trójki.
Zgodnie z relacjami medyków, to właśnie wirus RSV wysunął się obecnie na prowadzenie, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, na drugim miejscu jest covid, a grypa (na razie) zbiera stosunkowo skromne żniwo.
Odpowiedź na pytanie, na co chorujemy, może dać test – dostępne są także takie, które weryfikują obecność kilku wirusów jednocześnie. Warto znać też listę objawów i wiedzieć, czym się różni przebieg RSV u niemowląt i dzieci, od przebiegu tej choroby u dorosłych i młodzieży.
Objawy RSV u dorosłych i starszych dzieci
- zatkany nos i katar,
- ból gardła,
- kaszel,
- bóle głowy,
- uczucie zmęczenia,
- podwyższona temperatura, gorączka.
Objawy RSV u niemowląt
- płaczliwość, drażliwość, objawy niepokoju,
- brak apetytu, niechęć do jedzenia, trudności z pobieraniem pokarmu/ssaniem,
- brak aktywności, apatia, ospałość,
- problemy ze snem,
- problemy oddechowe, zmiana rytmu oddechu, przyspieszenie oddechu, świsty, trudności w zaczerpnięciu powietrza, duszność,
- kaszel,
- podwyższona temperatura, gorączka.
Objawy RSV u dzieci
- katar i kichanie,
- kaszel,
- niechęć do jedzenia i picia, trudności z przełykaniem jedzenia i picia,
- osłabienie, apatia, niechęć do aktywności, zabawy,
- zmiany oddechowe, przyspieszenie oddechu lub inna zmiana rytmu, duszność,
- podwyższona temperatura, gorączka.
Objawy, które świadczą o poważnym przebiegu i konieczności natychmiastowej interwencji lekarskiej, to: rozszerzenie nozdrzy przy oddychaniu, łapanie powietrza ustami, głośne oddychanie, zasinienie paznokci i warg, zapadanie klatki piersiowej podczas oddechu, okresowe bezdechy.
Na szczególnie trudny przebieg zakażenia wirusem RSV narażone są niemowlęta i małe dzieci, osoby starsze, a także pacjenci z chorobami towarzyszącymi i obniżoną odpornością.