Groźna choroba tuż przy granicy Polski. Pierwszy przypadek od niemal 40 lat

2025-01-13 9:28

W Niemczech tuż przy granicy z Polską zaobserwowano ognisko pryszczycy pierwszy raz od 1988 roku. Jest to wysoce zakaźna choroba, która na razie spowodowała śmierć trzech wołów. Wiele ludzi zastanawia się, czy jest ona groźna dla ludzi.

Groźna choroba tuż na granicy Polski. Pierwszy przypadek od niemal 40 lat
Autor: fot. Getty Images Groźna choroba tuż na granicy Polski. Pierwszy przypadek od niemal 40 lat

Rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Jankowski przekazał PAP, że podczas wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego omówiono możliwe źródła zakażeń pryszczycą i transmisję wirusa. Poinformował, że dokonano oceny stanu przygotowania województwa w przypadku ewentualnego ujawnienia ognisk choroby w regionie.

Omówiono też działania, które mogą być podjęte w przypadku ujawnienia pierwszych przypadków choroby na terenie województwa

– podał rzecznik.

Wysoce zaraźliwa choroba na granicy Polski. Pierwszy raz od 40 lat

Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych, takich jak bydło, owce, kozy i świnie. Na zachorowanie narażone są też zwierzęta dzikie i żyjące w ogrodach zoologicznych.

Ognisko wirusa, który powoduje choroby u zwierząt parzystokopytnych, wykryto w Niemczech, przy granicy z Polską. W piątek minister rolnictwa Brandenburgii Hanka Mittelstaedt poinformowała, że po raz pierwszy od 1988 roku w Niemczech odnotowano ognisko silnie zakaźnej pryszczycy. W graniczącym z Polską powiecie Maerkisch-Oderland padły na tę chorobę trzy woły.

Według niemieckiego Instytutu Friedricha Loefflera, zajmującego się kontrolą zdrowia zwierząt hodowlanych, pryszczyca występuje regularnie w Turcji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w wielu krajach azjatyckich i w niektórych częściach Ameryki Południowej. W 2001 roku ogniska choroby pojawiły się w Wielkiej Brytanii, a następnie w innych krajach europejskich. Ostatnie przypadki pryszczycy w Niemczech odnotowano w 1988. W Polsce natomiast ostatni przypadek pryszczycy stwierdzono w 1971 roku. 

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Pryszczyca u ludzi. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Choroba nie jest śmiertelna u większości dorosłych zwierząt, ale prowadzi do długotrwałego spadku wydajności. Obecnie nie są znane żadne metody leczenia. Nawet jeżeli tylko jedno zwierzę w gospodarstwie zachoruje, prewencyjnie zabijane jest całe stado.

Również ludzie mogą zakazić się pryszczycą u zwierząt poprzez bliski kontakt z nimi, jak również poprzez spożywanie mięsa, mleka i niepasteryzowanych przetworów mlecznych pochodzących od zarażonego zwierzęcia.

Ludzie rzadko chorują na pryszczyce, jednak zdarzały się takie przypadki. Wśród objawów u ludzi wymienia się: gorączkę, dreszcze, bóle głowy, mięśni i kręgosłupa, obniżone ciśnienie tętnicze oraz suchość w ustach, po której przychodzi ślinotok.

Następnie pojawiają się drobne pęcherzyki, które ropieją. Objawy utrzymują się około 2 tygodni i zazwyczaj przechodzą samoistnie, bez powikłań. W ciężkich przypadkach pojawiać się mogą pęcherze na twarzy, zapalenie płuc, żółtaczka, zaburzenia pracy układu pokarmowego czy zapalenie mięśnia sercowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki