Groźna choroba się rozprzestrzenia. Szef WHO organizuje pilne spotkanie

2024-08-08 11:21

Światowa Organizacja Zdrowia planuje zwołanie spotkanie Komitetu ds. Nagłych Wypadków. Jest to spowodowane rozprzestrzenianiem się małpiej ospy. O wszystkim poinformował w mediach społecznościowych dyrektor organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Groźna choroba się rozprzestrzenia. Szef WHO planuje pilne spotkanie
Autor: AP PHOTO/JEENAH MOON Groźna choroba się rozprzestrzenia. Szef WHO planuje pilne spotkanie

Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że zamierza zwołać grupę ekspertów, której zadaniem będzie ustalenie, czy rosnące rozprzestrzenianie się wirusa małpiej ospy w Afryce to powód, by ogłosić "globalny stan wyjątkowy".

Małpia ospa. WHO zapowiada zwołanie komitetu

Na konferencji prasowej, która zorganizowana została w Genewie, dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że brane są pod uwagę przypadki rozprzestrzeniania się wirusa poza Kongo. Ghebreyesus zwrócił się do niezależnych ekspertów z prośbą o wydanie zaleceń dla Światowej Organizacji Zdrowia "tak szybko, jak to możliwe".

Do spotkania Komitetu ds. Nagłych Wypadków ma dojść w możliwe najszybszym terminie – dowiadujemy się z profilu WHO na platformie X. 

Małpia ospa. Wzrost zachorowań w Afryce

W Demokratycznej Republice Konga od początku epidemii odnotowano przeszło 27 tysięcy zakażeń wirusem małpiej ospy, który nazywany jest również mpox. Od jakiegoś czasu choroba jednak rozprzestrzenia się również w innych afrykańskich państwach. 

W lipcu odnotowano 50 przypadków zachorowania na małpią ospę w Burundi, Kenii, Ugandzie oraz Rwandzie. A od początku 2023 roku odnotowano ponad tysiąc zgonów, których przyczyną była właśnie ta choroba.

Półpasiec a ospa wietrzna

Małpia ospa – objawy, zakażenie, przebieg

Małpia ospa jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusa. Charakteryzuje się ona występowaniem na skórze wysypki (zobacz, jak wygląda wysypka przy małpiej ospie). Nazwa wzięła się od tego, że po raz pierwszy wirus ten został wyizolowanych od chorych makaków.

Pierwszy przypadek zachorowania człowieka na małpią ospę miał miejsce w latach 70. XX wieku. Od tego czasu zachorowania są dość regularne. Długo choroba ograniczała się do Afryki Zachodniej i Środkowej. Jednak od 2022 roku przypadki wirusa pojawiają się na całym świecie.

Małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą, co oznacza, że początkowo dotyczyła wyłącznie zwierząt, a później przeniosła się na ludzi. Oprócz małp występuje ona u gryzoni i takich ssaków jak wiewiórki czy szczury.

Do zakażenia małpią ospą może dość na kilka sposobów:

  • przez ugryzienie lub podrapanie przez chore zwierzę
  • w wyniku kontaktów śluzówek z płynami ustrojowymi zakażonego zwierzęcia lub człowieka
  • małpia ospa może przenosić się również między ludźmi.

W przebiegu małpiej ospy można wyróżnić dwa etapy. W każdym z nich pojawiają się inne dolegliwości. W pierwszym chorzy doświadczają:

  • gorączki powyżej 38,5 stopnia Celsjusza
  • bólu głowy
  • bólu pleców
  • bólu mięśni
  • osłabienia
  • powiększenia węzłów chłonnych (miejscowe lub w wielu obszarach ciała)
  • dreszczy.

W ciągu trzech dni od pojawienia się gorączki, rozwijaj się wysypka. 

W większości przypadków chorzy przechodzą małpią ospę dość łagodnie. Leczenie ukierunkowane jest na łagodzenie dolegliwości i zapobieganie wystąpieniu powikłań.

Ospa wietrzna - jak wygląda? Wysypka przy ospie [ZDJĘCIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki