Gromadzenie przedmiotów może być oznaką, że z twoim mózgiem źle się dzieje. Nie lekceważ tego
Rozpoznanie demencji we wczesnym etapie bywa trudne. Najczęściej kojarzona jest z zanikami pamięci u osób starszych. Istnieją jednak wczesne sygnały, które mogą świadczyć o jej rozwoju. Zalicza się do nich nietypowe zachowanie, jakim jest gromadzenie rzeczy.

Pod terminem demencja kryje się zespół różnych objawów, które świadczą o zachodzących w mózgu zmianach strukturalnych. Charakteryzuje się obniżeniem sprawności umysłowej i poznawczej. Atakuje powoli i dość niepostrzeżenie, więc wczesne sygnały można łatwo przeoczyć.
Nietypowy objaw demencji
Pielęgniarka Rebecca Page, która na co dzień opiekuje się osobami z demencją, apeluje w rozmowie dla brytyjskiego portalu express.co.uk, że do wczesnych objawów demencji można zaliczyć pewne, nietypowe zachowania. Wśród nich wymienia się między innymi wewnętrzny przymus gromadzenia przy sobie różnych rzeczy.
- Dość nietypowymi objawami demencji, na które należy zwrócić uwagę, mogą być nietypowe nawyki, na przykład uporczywe dopasowywanie ubrań, prowadzenie szczegółowych notatek na temat tego, co trzeba zrobić w ciągu dnia oraz trudności w pozbywaniu się niepotrzebnych przedmiotów, oraz niepokój na myśl o wydawaniu pieniędzy – wyjaśniła ekspertka z firmy CHD Living, która zapewnia kompleksową opiekę seniorom w domu spokojnej starości.
Te symptomy demencji warto mieć na uwadze
Page zaznaczyła też, że każdy pacjent cierpi na demencję nieco inaczej i specyfika jego symptomów może być zdecydowanie inna. – Najczęstszą oznaką demencji są zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Może ona także powodować trudności z koncentracją podczas wykonywania codziennych czynności oraz wywoływać uczucie niechęci do wychodzenia z domu i utrzymywania kontaktu z innymi ludźmi. Także chowanie przedmiotów w "dziwnych" miejscach może być sygnałem ostrzegawczym - dodała.
Jak podaje National Health Service (NHS), do typowych objawów wskazujących na rozwój demencji zalicza się:
- pogorszenie lub utrata pamięci,
- problemy z koncentracją,
- trudności w wykonywaniu najprostszych codziennych czynności,
- problemy z mówieniem i ogólne zaburzenia mowy (np. mylenie pojęć, zapominanie niektórych słów),
- zmiany nastroju,
- dezorientację w miejscu i czasie.