GIS wycofuje partię produktu. Może być niebezpieczna dla zdrowia

2024-11-07 10:21

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży partii popularnego produktu spożywczego. Jak można przeczytać, stwierdzono w nim wyższy poziom toksyny, która może szkodliwie wpływać na zdrowie człowieka.

GIS wycofuje partie produktu. Może być niebezpieczna dla zdrowia
Autor: fot. Getty Images GIS wycofuje partie produktu. Może być niebezpieczna dla zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnego domowego produktu. W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w partii mąki żytniej razowej typ 2000.

GIS wycofuje partię produktu. Ma zbyt wysoki poziom toksyny

Wyjaśniono, że ochratoksyna A jest toksyną wytwarzaną przez grzyby Aspergillus i Penicillium i ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka.

Na prośbę GIS została przygotowana ocena ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, zgodnie z którą spożycie produktu o podanym numerze partii może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów.

Chodzi o mąkę żytnią razową typ 2000, o masie netto 900 g o numerze partii: 11.12.2024 z datą minimalnej trwałości 11.12.2024. Jej producentem jest Radix-Bis.GIS podał, że producent zobowiązał się do poinformowania klientów o zaistniałej sytuacji i wycofania produktu.

Zapewniono, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej współpracują z Radix-Bis i monitorują proces wycofania kwestionowanej partii produktu.

Czym jest ochratoksyna A? Może być bardzo szkodliwa dla zdrowia

Ochratoksyna A jest mikotoksyną wytwarzaną przez grzyby z rodzaju Aspergillus oraz Penicillium. Uznana jest ona za substancje zanieczyszczającą, którą można znalźć w wielu rodzajach żywności. 

Najczęściej wymienia się: zboża i produkty zbożowe, ziarna kawy, suszone owoce, wino i sok winogronowy, przyprawy czy lukrecję.

Ochratoksyna A została wpisana na nową wersję rozporządzenia komisji (WE) nr 1881/2006, która obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku. Na niej znajdują się szczegółowe limity i pełna lista środków spożywczych, dla których określono już najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń.

Jak można się dowiedzieć ochratoksyna A wykazuje działanie mutagenne i rakotwórcze. Co więcej, cechują ją również toksyczne działanie wobec neuronów. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że może wpływać na rozwój chorób neurodegradacyjnych, jak na przykład parkinson czy alzheimer

Toksyna wpływa również hamująco na działanie naszego układu immunologicznego. Komisja Europejska zaktualizowała dotychczasowe limity dla tej toksyny i rozszerzyła listę środków spożywczych, dla których określono najwyższy dopuszczalny poziom zanieczyszczenia.

Zobacz także: Orzechy makadamia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki