GIS wycofuje partię mąki z obrotu. Może być zagrożeniem dla życia

2024-10-15 14:31

Główni Inspektorat Sanitarny ostrzega przed kilkoma partiami mąki żytniej typ 720 chlebowej. Stwierdzono w nich podwyższony poziom toksyn, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia konsumentów. Nie należy ich spożywać.

GIS wycofuje partię mąki z obrotu. Może być zagrożeniem dla życia
Autor: fot. Getty Images GIS wycofuje partię mąki z obrotu. Może być zagrożeniem dla życia

Główny Inspektorat Sanitarny wydał nowe ostrzeżenie publiczne, w którym poinformował o wycofaniu z obrotu kilku partii mąki żytniej. Klienci Lidla powinni zwrócić uwagę, czy nie posiadają ich w swojej kuchennej szafce.

Zbyt wysoki poziom toksyny. GIS wydał ostrzeżenie

Powodem wycofania jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w partii 31492/24. Jest to toksyna, która wytwarzana jest przez grzyby rodzaju Aspergillus i Penicillium. Ma ona bardzo szkodliwe działanie na zdrowie człowieka.

W komunikacie GIS przekazuje, że w wyniku przeprowadzonych przez nich badań, stwierdzono, że partie podlegające wycofaniu to: 31485/24, 31492/24, 31495/24. Dotyczy to produktu Gdańskie Młyny - Mąka żytnia typ 720 chlebowa, 1 kg, z terminem minimalnej trwałości do 11.2024 roku. 

Producentem są Gdańskie Młyny, a dystrybutorem Lidl. Na prośbę GIS przygotowana została ocena ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.

Zgodnie z nią, spożycie produkty o podanych wyżej numerach partii może stwarzać ryzyko zdrowia dla konsumentów.

Produkt można zwrócić w każdym sklepie Lidl. Paragon nie będzie potrzebny

Główny Inspektorat Sanitarny potwierdza, że producent t Gdańskie Młyny Sp. z o.o. niezwłocznie podjął działania w celu wycofania z obrotu partii, w której stwierdzono przekroczenie.

W ramach działań prewencyjnych wycofane zostały partie produkowane w tym samym czasie, czyli: 31485/24, 31495/24.

Dystrybutor produktu, czyli firma Lidl sp. z o.o. sp. k. w momencie otrzymania informacji o niezgodnych wynikach badań, natychmiastowo wycofał z produktu ze wskazanych partii z rynku.

Wystosowane zostało również ogłoszenie, zarówno w sklepach, jak i na stronie internetowej, o niezgodności produktu z wymaganiami. Firma zaleciła również zaprzestania spożywania produktów ze wskazanych partii. 

Artykuły o podanych powyżej numerach partii można bez problemy zwrócić w każdym sklepie Lidl, bez konieczności okazywania dowodu zakupu. Co więcej, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej cały czas monitorują proces wycofania kwestionowanych partii produktów. 

GIS podkreśla, że nie należy spożywać wskazanych w komunikacie partii produktu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki